Wezwanie z urzędu skarbowego w sprawie rozliczenia PIT

Podatki | Autor: Daria Kaptur-Rabinek
11 Cze 2012

Termin na złożenie zeznań za 2011 rok  upłynął z końcem kwietnia bieżącego roku. Należy jednak pamiętać, iż sam fakt ich oddania do urzędu skarbowego nie powoduje, zamknięcia tematu naszego rozliczenia z dochodów uzyskanych w roku poprzednim. Musimy zdawać sobie sprawę, że PIT-y (zeznania roczne) nadal są weryfikowane i sprawdzane przez urzędników. Z kolei my jako podatnicy musimy liczyć się z tym, iż w każdej chwili możemy otrzymać wezwanie do złożenia wyjaśnień.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz

Kto może zostać wezwany przez organ podatkowy?

Dość często w złożonych przez podatników deklaracjach podatkowych pojawiają się jakieś nieprawidłowości.  Z pewnością wezwania mogą spodziewać się osoby, które:

  • nie złożyły w ogóle zeznania rocznego, a podlegały takiemu obowiązkowi,
  • popełniły błędy w oddanym przez nich formularzu PIT (np.: podały nieaktualne dane osobowe),
  • wykazały ulgę podatkową, np.: na Internet, rehabilitacyjną. Organ podatkowy może chcieć sprawdzić, dokumenty na podstawie, których podatnik z nich skorzystał.

Może się też okazać, że mimo, iż mamy wszystko zrobione prawidłowo, to urząd chce to tylko sprawdzić.

O czym powinniśmy pamiętać?

Samo wezwanie dostarczone nam od organu podatkowego musi zawierać następujące informację: czas, cel – w jakim mamy się wstawić w urzędzie; imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe urzędnika, który Nas wzywa. Oczywiście powinno być ono podpisane przez niego.

A co najważniejsze, przed stawieniem się do urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie, pamiętajmy o tym, co jest dla Nas samych najistotniejsze, czyli o dobrym przygotowaniu się do rozmowy z urzędnikiem oraz o zabraniu z sobą niezbędnych dokumentów.

Nie wolno bagatelizować wezwania, ale nie ma też żadnego uzasadnienia do nadmiernych obaw. Należy ograniczyć się do meritum sprawy i nie wdawać w nadmierne „gadulstwo”. Pamiętajmy, że milczenie jest złotem … potem [Jan Izydor Sztaudynger].

Do zespołu Kancelarii Doradztwa Podatkowego - Mariusz Gotowicz dołączyła we wrześniu 2011 roku. Pod okiem doświadczonych koleżanek pilnie uczy się prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Odpowiada również za to, co się dzieje na Blogowniku Podatkowym. Lubi, gdy rzeczy niemożliwe stają się możliwe do zrobienia i taki stawia sobie cel w życiu.
Daria Kaptur-Rabinek

Jedna odpowiedź

  1. Janus pisze:

    Słyszałem, że dużo problemów wynika z wykorzystywania internetowych formularzy. Podobno na wypadek błędu nie można cofnąć zatwierdzonego formularza i nie można wysyłać drugi raz ( poprawionego już ) dokumentu. Więc wpis ten może teoretycznie dotyczyć wielu osób, które niuważnie podeszły do problemu, więc wcale nie jest to taka hipotetyczna sytuacja… Dlatego wypełniając pity 2016 trzeba zwyczajnie uważać żeby nie mieć niepotrzebnych problemów.