Czy wydatek na kwiatki do biura może być kosztem podatkowym?

Podatki | Autor: Katarzyna Pietruszewska
26 Paź 2012

Fot. Grzegorz Klarkowski

Przedsiębiorcy oprócz niezbędnego wyposażenia swojej firmy (biurka, sprzęt komputerowy), znaczne kwoty pieniężne przeznaczają też na wystrój wnętrz. Mogą to być rozmaitego rodzaju elementy ozdobne jak obrazy, kwiaty czy okolicznościowe gadżety takie jak choinki, girlandy, bombki i.t.p. Pojawiają się wtedy wątpliwości, czy wydatki te możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej zwanym PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Muszą to być wydatki, które zostaną racjonalnie i gospodarczo uzasadnione oraz związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeśli wydatki poniesione przez przedsiębiorcę nie odbiegają pod względem ceny i okazałości od wydatków zwyczajowo przyjętych w branży i okolicy w której firma prowadzi działalność, nie są wydatkami bardziej ekskluzywnymi, wystawnymi czy odpowiednio drogimi, można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jednak to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiąganych przychodów. Wykazanie takiego związku jest konieczne dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

W przypadku gdy wydatki będą miały większą wartość to organy podatkowe z pewnością uznają to za reprezentację. A wydatki na reprezentację nie są kosztami podatkowymi. Wszystko zależy zatem od tego, czy jest to wydatek typowy, przyjęty w danym środowisku taki, z którym można spotkać się normalnie jako przyjęty zwyczaj, czy też jest to wydatek przekraczający taką granicę.

Prace w zawodzie księgowej rozpoczęła ponad 12 lat temu. Z Kancelarią Doradztwa Podatkowego – Mariusz Gotowicz związana zawodowo jest od dwóch lat. Od 2010 roku pełni funkcję kierownika Oddziału w Żninie. Specjalizuje się w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ryczałtu ewidencjonowanego. Ponadto odpowiada również za bieżącą obsługę nowych klientów.
Katarzyna Pietruszewska