Powiązania kapitałowe, osobowe i rodzinne są często początkiem problemów z fiskusem

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
04 paź 2012

Zagadnienie cen transferowych oraz konieczność sporządzania dokumentacji podatkowej powoli zdobywa swoje miejsce w świadomości przedsiębiorców. Nadto jak wynika z obserwacji rynku, coraz więcej firm i przedsiębiorców w dobrze pojętym interesie własnym sporządzenie takich dokumentacji zleca na zasadzie outsourcingu wyspecjalizowanym kancelariom podatkowym.

Wiedza o skutkach braku posiadania dokumentacji podatkowej, tak jak i znajomość powiązań i ich rodzaju nadal jednak ogranicza się do kwestii podatku dochodowego od osób prawnych i od osób fizycznych, acz ten drugi rodzaj jest znacznie mniej rozpoznany.

Rys. Marlena Wasielewska, Grzegorz Klarkowski

Zupełnie jednak ginie z horyzontu zainteresowań większości przedsiębiorców kwestia powiązań i ich skutków podatkowych uregulowana w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity – Dz. U. z 2011r, Nr 177, poz. 1054). Ustawodawca w ust. 1 tego artykułu (art. 32 ustawy o VAT) jednoznacznie i bezwarunkowo wskazał co musi organ zrobić po stwierdzeniu istnienia powiązań.

Trzeba więc na zakończenie zwrócić uwagę, że nieznajomość art. 32 ustawy o VAT, może wprost prowadzić do skorygowania przez organ wysokości sprzedaży lub dokonania oszacowania tej sprzedaży. Niestety z doświadczenia zawodowego wynika, że korekty tego typu bez wyjątku podnoszą sprzedaż, cenę czy wartość transakcji i są zawsze wyższe od wykazanej sprzedaży. Jak nie wiadomo jednak o co chodzi, to chodzi o …

Zabezpieczając się przed skutkami przeszacowania lub określenia wysokości obrotu przez organ podatkowy, pamiętajmy, żeby w pierwszej kolejności badać istniejące powiązania, w razie konieczności sporządzić dokumentację podatkową. Dokumentacja ta zwiększa możliwości podatnika w zakresie obrony przez fiskusem.

Mariusz W. Gotowicz – doradca podatkowy – właściciel Kancelarii, specjalizuje się w reprezentowaniu podatników w toku postępowań kontrolnych, podatkowych i skarbowych oraz postępowań sądowych prowadzonych przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Specjalista z zakresu przepisów postępowania i procedur podatkowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego. Doświadczony wykładowca i prelegent zapraszany przez wiele firm, instytucji i uczelni do prowadzenia konferencji i seminariów podatkowych. Propagator działalności pro bono na rzecz podatników, aktywnie wspierający organizacje pozarządowe. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe poparte wieloma sukcesami.
Mariusz Gotowicz