Rozliczenie roczne PIT-37

Podatki | Autor: Katarzyna Staniszewska
31 sty 2013

Deklaracja PIT-37 jest najczęściej składaną deklaracją podatkową. Wypełniamy ją jeśli uzyskaliśmy przychody:

  • wyłącznie w Polsce,
  • za pośrednictwem płatnika,
  • opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej, a w szczególności przychody ze stosunku pracy, z emerytur lub rent krajowych (świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych, należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłek chorobowy),
  • ze stypendiów,
  • z działalności wykonywanej osobiście (np. umów zlecenia) oraz praw autorskich.

 

W rozliczeniu za 2012 rok istnieje możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia razem z małżonkiem. Wspólne zeznanie roczne małżonków obejmuje tylko te dochody, które są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Podatek jest ustalony od połowy ich wspólnych dochodów, ale w podwójnej wysokości.

Należy pamiętać o tym, że wspólne rozliczenie podatkowe możliwe jest tylko wtedy, gdy związek małżeński trwał przez cały rok podatkowy, a między małżonkami istniała wspólność majątkowa.

Ze wspólnego rozliczenia będą musieli zrezygnować małżonkowie, którzy posiadają rozdzielność majątkową.

Wspólne zeznanie podatkowe mogą złożyć jedynie te małżeństwa, w których obydwie osoby mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Gdy w trakcie roku podatkowego nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania z zagranicy na terytorium Polski wspólne rozliczenie nie będzie możliwe.

Od tego roku małym wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, w których przynajmniej jedno z małżonków mieszka w którymś z krajów Unii Europejskiej, a przychody osiągnięte w Polsce przez obojga małżonków stanowią co najmniej 75% przychodu całkowitego. Wspólne rozliczenie roczne jest korzystne wtedy, gdy jedno z małżonków przekracza próg podatkowy, a drugie zarabia mało albo wcale.

Na warunkach preferencyjnych przewidzianych dla małżeństw może rozliczyć się także podatnik,  który:

  • zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
  • pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

 

Osoba samotnie wychowująca dziecko

Podobnie jak w przypadku małżeństw podatnicy samotnie wychowujący dzieci, by rozliczyć się na PIT-37 powinni spełniać określone kryteria. Podatek ustalony jest od połowy dochodów, ale w podwójnej wysokości, uwzględnia się tylko dochody opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Rozliczenia na formularzu PIT-37 jako samotnie wychowujący dziecko może dokonać podatnik, gdy samotnie wychowuje dziecko będąc kawalerem, panną, rozwodnikiem, rozwódką, wdowcem lub wdową, gdy współmałżonek pozbawiony został praw rodzicielskich lub gdy został pozbawiony wolności.

Podatnik będący osobą samotnie wychowującą dziecko, musi wychowywać w roku podatkowym, za które dokonuje rozliczenia dziecko lub dzieci:

  • małoletnie,
  • bez względu na ich wiek , jeżeli otrzymują  zasiłek(dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art.27 lub 30b (według skali podatkowej lub zysków kapitałowych, np. z giełdy) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3.089 zł z wyjątkiem renty rodzinnej.

 

Żeby skorzystać z preferencyjnego rozliczenia warunek samotnego wychowywania dziecka nie musi być spełniony przez cały rok podatkowy, wystarczy część roku.

Rozliczenie roczne można składać za pośrednictwem Internetu korzystając z platformy
e-deklaracje prowadzonej przez Ministerstwo Finansów, przesłać pocztą lub zanieść osobiście.

W Kancelarii Doradztwa Podatkowego - Mariusz Gotowicz pracuje od 2010 roku. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ryczałtu ewidencjonowanego zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych firm. W Oddziale Kancelarii opiekuje się największą liczbą firm oraz dodatkowo odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie sekretariatu.
Katarzyna Staniszewska

Jedna odpowiedź

  1. Romek pisze:

    Jak prosty człowiek ma się połapac w niuansach prawa podatkowego? Jest tak skomplikowane, że czasami szkoda słów. Co roku miałem problem z tym podatkiem, teraz używam program pit 2015 i jest trochę łatwiej. Współczuję jednak osobom, których sytaucja nie jest standardowa czy załapuja się na „wyjątki od reguły” o których było wspomniane w artykule bo wtedy to w ogóle ciężko cokolwiek zrozumieć w naszym systemie.