Jak można dostarczyć zeznanie roczne do urzędu skarbowego

Podatki | Autor: Michał Wozikowski
24 kw. 2013

Coraz mniej czasu pozostało na złożenie zeznania rocznego za 2012 rok. Samo wypełnienie popularnego PITa to jeszcze nie wszystko – nasz formularz musi znaleźć się w urzędzie skarbowym.

rys. Michał Wozikowski

Istnieje kilka możliwości złożenia zeznania rocznego. Najprostszym rozwiązaniem jest osobiste złożenie formularza w okienku w urzędzie skarbowym. Należy zadbać,  aby składając zeznanie roczne w urzędzie zawsze mieć kopię, na której zostanie przystawiona nam pieczątka z datą złożenia formularza. W razie ewentualnych sporów z organem podatkowym pozwoli nam to na udowodnienie, że PITa złożyliśmy.

Inną formą dostarczenia formularza do urzędu jest wysłanie go listem poleconym pocztą. Pamiętajmy, aby był to list polecony, gdyż w razie zagubienia przesyłki między pocztą a urzędem skarbowym będziemy mieli dowód nadania. Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, wówczas otrzymamy tzw. „zwrotkę”, na której będzie pieczątka i podpis pracownika skarbówki, że przesyłkę odebrał. Należy podkreślić, że tylko wysłanie zeznania rocznego listem poleconym za pośrednictwem placówki pocztowej operatora publicznego, którym jest Poczta Polska gwarantuje zachowanie terminu złożenia dokumentów, gdyż tylko w tym przypadku decyduje data stempla nadania przesyłki. W przypadku skorzystania z usług innego operatora pocztowego bądź kuriera data nadania nie jest traktowana jak data złożenia.

Jeśli jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu na wizytę w urzędzie skarbowym, ani w placówce pocztowej, możemy wysyłać PITa przez Internet. Aby skorzystać z takiej formy wystarczy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i za pomocą kreatora wypełnić odpowiedni formularz. Nie jest wymagane posiadanie podpisu elektronicznego, wystarczą PESEL (ewentualnie NIP), imię i nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu wykazana w zeznaniu rocznym za 2011 rok. Potwierdzeniem złożenia PITa jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które musimy pobrać i zachować,

Są także różne inne szczególne sytuacje, które uniemożliwiają skorzystanie z w/w form dostarczenia zeznania rocznego, dlatego też ustawodawca wskazuje np. na możliwość:

  • złożenia zeznania w polskim urzędzie konsularnym;
  • złożenia przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;
  • złożenia przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku;
  • złożenia przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.
Menedżer w Kancelarii. Ekonomista, praktyk z zakresu cen transferowych, podmiotów powiązanych, prawa działalności gospodarczej – procedur zakładania działalności gospodarczej w Polsce, prawa spółek handlowych, w szczególności rodzajów i form działalności gospodarczych w Polsce. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu specjalność polityka gospodarcza i strategia przedsiębiorstw.
Michał Wozikowski
Michał Wozikowski

komentarze 3

  1. Aleksandr pisze:

    Na wypadek aawiri systemu księgowego można r wnież zlecić archiwizowanie efaktur firmie zewnętrznej, kt ra ponosi odpowiedzialność za pełną i ciągłą dostępność efaktur oraz dysponuje profesjonalnym zapleczem technicznym z kopiami zapasowymi. +41

  2. TimeTravel_0 pisze:

    Ciekawe podejście do sprawy.. mamy prawie takie samo zdanie.

  3. edison pisze:

    Rozliczanie PITa to zmora wielu osób. Dobrze, że trzeba to robić tylko raz do roku i można skorzystać z pomocy fachowców. 🙂 Artykuł na pewno przyda się osobom niezorientowanym w temacie.