Ministerstwo Finansów coraz poważniej zastanawia się nad znacznym utrudnieniem dostępu do interpretacji podatkowych

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
15 Kwi 2013

Kolejny już raz Ministerstwo Finansów, mając na uwadze ilość uchylanych przez Sądy Administracyjne niekorzystnych indywidualnych interpretacji podatkowych, zamierza zmienić obowiązujące w tym zakresie przepisy.

Pracuje bowiem nad tym, aby możliwość wnioskowania o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego zostałaby ograniczona do składania pisma wyłącznie drogą elektroniczną, a rozpatrzenie wniosków miałoby być płatne w stopniu większym niż dotychczas.

Już teraz jednostki interpretacyjne Krajowej Informacji Podatkowej stosują różne wybiegi aby nie udzielić informacji, albo znacznie ją odsunąć w czasie. Takie  działania jak pozostawianie wniosków bez rozpatrzenia z powodu najdrobniejszych nawet błędów, czy uchybień, odmawianie udzielenia odpowiedzi z uwagi na niezbyt precyzyjny opis sprawy, czy w końcu zaskarżania skargami kasacyjnymi pozytywnych wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych uchylających zbyt fiskalne interpretacje widać w ocenie fiskusa nie przynoszą oczekiwanych skutków. Fiskus wyraźnie boi się wydawania interpretacji, gdyż to znacznie poprawia sytuację prawną podatników, a przecież chodzi o ściąganie podatków, o wpływy do budżetu, a nie o podatników!

Jak można zauważyć, „prostowanie” interpretacji przez Sądy jest dość nagminne, co wynika głównie ze zbytniego pro fiskalnego podejścia skarbówki do przepisów i wskazywanych stanów faktycznych. Jakoś nie można w działaniach przedstawicieli fiskusa doszukać się działania in dubio contra fiscum – w razie wątpliwości należy zająć stanowisko przeciwko skarbowi państwa.

Mariusz W. Gotowicz – doradca podatkowy – właściciel Kancelarii, specjalizuje się w reprezentowaniu podatników w toku postępowań kontrolnych, podatkowych i skarbowych oraz postępowań sądowych prowadzonych przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Specjalista z zakresu przepisów postępowania i procedur podatkowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego. Doświadczony wykładowca i prelegent zapraszany przez wiele firm, instytucji i uczelni do prowadzenia konferencji i seminariów podatkowych. Propagator działalności pro bono na rzecz podatników, aktywnie wspierający organizacje pozarządowe. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe poparte wieloma sukcesami.
Mariusz Gotowicz