Podatki w dobie spowolnienia gospodarczego

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
03 Lip 2013

Planowanie podatkowe w czasie spowolnienia gospodarczego ma bardzo istotne znaczenie, gdyż każda danina na rzecz fiskusa jest ostatecznym, bezzwrotnym i jednostronnym świadczeniem obciążającym aktywa podmiotu gospodarczego.

Tym samym zaniechanie wprowadzenia w jednostce polityki podatkowej, czy też analizy (audytu) podatków w danym podmiocie prowadzą najczęściej do nieuzasadnionych dodatkowych obciążeń podatkowych. Przekłada się to się wprost na zmniejszenie posiadanych środków obrotowych, co w efekcie ma odniesienie na możliwości finansowania wydatków.

fot. Grzegorz Klarkowski

 

Nie ma większego znaczenia, czy nadmierne obciążenia dotyczą podatków lokalnych np. od nieruchomości, czy też zwiększony koszt podatkowy rozpoznać można w podatku VAT. W każdym przypadku

podmiot (przedsiębiorca) musi ponieść koszt podatkowy, a dopiero po ewentualnym audycie jest w stanie wystąpić o zwrot nadpłaty.

Tak więc, w najbliższych miesiącach, a nawet latach, menedżerowie zarządzający firmami powinni przyjrzeć płaconym podatkom pod kątem ich wysokości i zasadności. Zalecenie to nie dotyczy wbrew pozorom dużych firm, gdyż tam najczęściej jest prowadzona polityka podatkowa realizowana poprzez służby własne lub poprzez realizowany na zasadzie outsourcingu stały nadzór podatkowy. Im firma mniejsza, tym bardziej odczuwa obciążenia podatkowe i tym bardziej winna ten aspekt swojej działalności poddać ocenie doradców podatkowych. Przy okazji przeglądu podatkowego doradca podatkowy rozpoznać może ryzyka podatkowe, a nawet istotne nieprawidłowości.

Wcześniejsze samodzielne skorygowanie podatków jest wielokrotnie tańsze i co ważne eliminuje zagrożenia karne skarbowe! Nadto pozwala na zaoszczędzenie znacznych kwot pieniężnych.

Wybierając doradcę podatkowego do wykonania audytu podatkowego, zdecydować się trzeba na znaną na rynku większą kancelarię, gdyż doświadczenie zawodowe w obsłudze wielu różnych firm (podatników) jest tu najważniejszym warunkiem. Przepisy podatkowe są na tyle trudne i niespójne, że sama ich znajomość nie gwarantuje prawidłowego ich zastosowania i przyporządkowania w danej firmie.

Potrzebna jest znajomość nie tylko prawa, ale i zachowania urzędników, ich podejścia, a często nawet samych reakcji.

Reasumując, rekomendować należy w dobie kryzysu przeprowadzenie oceny zagadnień podatkowych, bo wprawdzie wiąże się to z kosztami (wydatek na poczet honorarium), ale pozwala zaoszczędzić pieniądze przeznaczane na podatki, jak i zminimalizować ryzyko podatkowe.

Mariusz W. Gotowicz – doradca podatkowy – właściciel Kancelarii, specjalizuje się w reprezentowaniu podatników w toku postępowań kontrolnych, podatkowych i skarbowych oraz postępowań sądowych prowadzonych przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Specjalista z zakresu przepisów postępowania i procedur podatkowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego. Doświadczony wykładowca i prelegent zapraszany przez wiele firm, instytucji i uczelni do prowadzenia konferencji i seminariów podatkowych. Propagator działalności pro bono na rzecz podatników, aktywnie wspierający organizacje pozarządowe. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe poparte wieloma sukcesami.
Mariusz Gotowicz

komentarze 3

 1. Olaf Skalski pisze:

  Pewnie, podatki w POlsce „już niedługo” zmaleją. a Tymczasem wypełniam swoje zeznanie podatkowe i się za głowę łapie… Jak to możliawe, że mam 45 lat, rozliczałem się już 20 razy i dalej tkwię w tym kraju….

  • Mariusz Gotowicz pisze:

   W każdym Państwie płaci się podatki. Są one wprawdzie różne i mają swoją właściwą dla danego Kraju specyfikę. W UE trwa teraz debata jak zatrzymać w danym Kraju obywatelki którzy nie godzą się na wysokie podatki. Pomysły są różne, i tak np. mysli się o pozbawianiu obywatelstwa (paszportu), o jakiś wspólnych systemach opodatkowania. Nikt nie myśli o zmniejszeniu stawek i stabilizacji przepisów. Polska nie jest tu wyjątkiem, a że Ministerstwu Finansów RP bieda zagląda w oczy … to mamy jak mamy!
   Moja Kadra i ja osobiście robimy wiele, aby „walczyć” z fiskalizmem kolejnych ekip rządzących. Pytanie jest takie: – co każdy z nas zrobił aby w zakresie fiskalnym w Polsce było lepiej? Jak zapobiegać drenowaniu naszych portfeli?

   Pozdrawiam

   Mariusz Gotowicz

   • Perfekt pisze:

    A co podatnik może zrobić? Chyba tylko zagłosować inaczej w kolejnych wyborach, ale to i tak nic nie zmieni. Nikt nie chce ciąć wydatków budżetu, a to powoduje że zapotrzebowanie państwa cały czas rośnie. A to sprawia że podatki raczej będą coraz większe niż mniejsze.