Ceny transferowe

Podatki | Autor: Michał Wozikowski
10 cze 2014

Rys.: Michał Wozikowski

Z ostatnich doświadczeń naszej Kancelarii możemy potwierdzić, że urzędy coraz częściej podczas kontroli interesują się transakcjami dokonywanymi pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Przypomnijmy, że zgodnie z definicją ceny transferowe to ceny za przedmiot transakcji zawieranej pomiędzy podmiotami powiązanymi ze sobą kapitałowo lub osobowo.

Istotą problemu jest zawieranie transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Organy podatkowe mogą bowiem zawsze uznać, że transakcje takie odbiegają od cen rynkowych. Chodzi przede wszystkim o nabywanie towarów lub usług po cenach zawyżonych bądź zaniżonych w stosunku do cen rynkowych. Może jednak okazać się, że transakcja mimo, iż nie odbiega od cen rynkowych będzie uznawana przez organy za transakcję różniąca się od średnich cen rynkowych.

Podmioty powiązane dokonujące między sobą transakcji są zobowiązane do posiadania dokumentacji cen transferowych.

Upraszczając, dokumentacja cen transferowych ma na celu udowodnienie, że transakcje są dokonywane na takich samych warunkach na jakich dokonałyby je podmioty niezależne.

W toku kontroli podatkowej organy podatkowe mają prawo zarządzać by podatnik w ciągu 7 dni od wezwania przedłożył do kontroli dokumentację cen transferowych, gdy dokonywał on transakcji między podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo. Brak dokumentacji spełniającej wymogi ustawowe oraz określenie przez organ podatkowy innych cen niż te po jakich dokonana została transakcja, powoduje doszacowanie przychodu lub zaniżenie kosztów a różnica opodatkowana będzie 50 % stawką karną. Dodatkowo wskazać należy, że brak odpowiedniej dokumentacji transakcji, która zdaniem organów podatkowych doprowadzać może do uszczuplenia należności względem Skarbu Państwa, podlegać będzie sankcją uregulowanym w Kodeksie Karnym Skarbowym oraz ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W niektórych przypadkach brak zabezpieczenia przed ryzykiem wynikającym z cen transferowych może powodować konieczność zapłaty dodatkowej kary w wysokości 10 % przychodu z danego roku. Dla wielu przedsiębiorców oznaczać to może automatyczne bankructwo.

Menedżer w Kancelarii. Ekonomista, praktyk z zakresu cen transferowych, podmiotów powiązanych, prawa działalności gospodarczej – procedur zakładania działalności gospodarczej w Polsce, prawa spółek handlowych, w szczególności rodzajów i form działalności gospodarczych w Polsce. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu specjalność polityka gospodarcza i strategia przedsiębiorstw.
Michał Wozikowski
Michał Wozikowski