Czekają nas zmiany w opłatach podatku od nieruchomości

Podatki | Autor: Helena Firszt
23 Cze 2014

Resort finansów zapowiada  zmiany w opłatach podatku od nieruchomości. Jeżeli podatek od nieruchomości będzie niższy niż 100 zł, będzie  płacony jednorazowo, a nie – jak obecnie – w ratach, a jeżeli wysokość podatku będzie niższa niż koszty doręczenia decyzji o wymiarze podatku, to podatek nie będzie pobierany.

Podatek od nieruchomości płacą osoby fizyczne i osoby prawne.

Osoby fizyczne płacą podatek w ratach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego, natomiast osoby prawne do 15. dnia każdego miesiąca. Podatek od nieruchomości jest „rozbijany” na części nawet wtedy, gdy jego kwoty nie są wysokie, w granicach kilkudziesięciu złotych rocznie.

Koszty administracyjne, takie jak doręczenie decyzji o wymiarze podatku  oraz odrębne księgowanie każdej wpłaconej raty podatku , są wysokie i niewspółmierne do wysokości wpłaconej kwoty, dlatego  resort finansów planuje zmiany, aby obniżyć wspomniane wyżej koszty.

Zapowiadane zmiany obejmą właścicieli małych mieszkań i działek oraz osoby fizyczne, które prowadzą działalność we własnym mieszkaniu i na cele związane z działalnością gospodarczą przeznaczają kilka lub kilkanaście m2 powierzchni.

Resort finansów zaoszczędzi na kosztach administracyjnych, ale czy osoby o niskich i bardzo niskich dochodach ( np. renciści, emeryci), którzy będą musieli zapłacić podatek „jednorazowo” będą zadowoleni?

Od 2010 roku związana zawodowo z Kancelarią Doradztwa Podatkowego - Mariusz Gotowicz. Pracę w zawodzie księgowej rozpoczęła 6 lat temu. Specjalizuje się w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego oraz w sprawach z zakresu płac i ZUS. Posiada doświadczenie w zakresie rachunkowości, jak i również prawa pracy.
Helena Firszt
Helena Firszt
View all posts by Helena Firszt
Helenas website