Przygotowanie dokumentów do zeznania rocznego za 2014 rok

Podatki | Autor: Michał Wozikowski
17 gru 2014

Zeznanie za 2014 rok3Rok 2014 wielkimi krokami zbliża się do końca. Już niedługo będziemy myśleć nad sporządzeniem zeznań rocznych za mijający rok, które będziemy składać do końca stycznia 2015 roku jeżeli rozliczamy się w formie ryczałtu lub w znaczącej większości przypadków do końca kwietnia 2015 roku.

Jak wiemy ustawodawca w znaczący sposób ogranicza podatnikom korzystanie z różnych form ulg i odliczeń w rozliczeniach rocznych, jednak kilka możliwości jeszcze pozostało.

Koniec roku to dobry moment, aby sprawdzić, czy mamy wszystkie faktury, rachunki, zaświadczenia, umowy i inne dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg podatkowych.

Sprawdźmy na przykład, czy mamy opłacone wszystkie faktury i rachunki uprawniające niektóre osoby do skorzystania z zanikającej pomału ulgi internetowej.

Honorowi krwiodawcy powinni sprawdzić, czy posiadają zaświadczenia wydane przez jednostkę organizacyjną realizującą zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.

Osoby, które korzystały z dwuletniego zwolnienia w podatku związanym z odpłatnym zbyciem nieruchomości powinny sprawdzić i przeliczyć, czy mają wszystkie dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe, czy może muszą wydatkować jakąś kwotę jeszcze w 2014 roku aby w pełni skorzystać ze zwolnienia.

Osoby niepełnosprawne chcące skorzystać z przysługującej im ulgi rehabilitacyjnej powinny sprawdzić m.in., czy mają wszystkie faktury z apteki za leki, posiadają dokumenty potwierdzające poniesione wydatki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, bądź wykupienia niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, posiadają rachunki dokumentujące przeprowadzenie remontu przystosowującego ich mieszkanie do potrzeb wynikających ze schorzeń. Warto także zatroszczyć się o potwierdzenie dojazdów własnym samochodem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – takim potwierdzeniem może być kopia zlecenia od lekarza, bądź karta zabiegów.

Rodzice chcący skorzystać z tzw. ulgi na dzieci powinni sprawdzić, czy ich łączne dochody pozwalają na skorzystanie z ulgi jeżeli wychowują jedno dziecko, bądź też jeżeli uczące się dzieci są już pełnoletnie i osiągają własne dochody, to czy dochody te nie przekraczają kwoty 3.089 zł. W przypadku rodziców wychowujących kilkoro dzieci utrata ulgi na któreś z dzieci może powodować, że będzie miało wobec nich zastosowanie kryterium dochodowe jak w przypadku jednego dziecka.

Do sporządzenia zeznania rocznego za 2014 rok powinny się także przygotować osoby, które osiągnęły dochód z kapitałów pieniężnych, może poniosły jakieś dodatkowe koszty związane z realizacją transakcji, może w poprzednich latach poniosły stratę, która będzie uprawniała ich do zmniejszenia podstawy opodatkowania.

Osoby, które wyjeżdżały za do pracy za granicę oraz osiągały dochód w Polsce również powinny sprawdzić, czy posiadają wszystkie dokumenty potwierdzające osiągnięte za granicą zarobki oraz zapłacone ewentualnie podatki.

Część dokumentów pozwalających na prawidłowe sporządzenie zeznań rocznych za 2014 rok otrzymamy dopiero w nowym roku – np. informacje od pracodawców, organów emerytalno-rentowych, czy z domów maklerskich, jednak o część dokumentów już teraz powinniśmy się zatroszczyć zwłaszcza jeżeli ich brak wiąże się z poniesieniem jakichś konkretnych wydatków, zapłat za faktury, dokonanie darowizny, czy wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, jeżeli z takiego odliczenia zamierzamy skorzystać. Zapłata np. faktury za Internet dopiero w styczniu nie będzie uprawniała nas do skorzystania z ulgi za 2014 rok. Jest jeszcze trochę czasu, warto mimo przedświątecznej gorączki sprawdzić czy jakiegoś ważnego „papierka” nam nie brakuje.

W najbliższych tygodniach będziemy Państwu przybliżać na naszych stronach jak w praktyce skorzystać z poszczególnych ulg i odliczeń podatkowych oraz jak prawidłowo sporządzić zeznanie roczne za 2014 rok.

Menedżer w Kancelarii. Ekonomista, praktyk z zakresu cen transferowych, podmiotów powiązanych, prawa działalności gospodarczej – procedur zakładania działalności gospodarczej w Polsce, prawa spółek handlowych, w szczególności rodzajów i form działalności gospodarczych w Polsce. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu specjalność polityka gospodarcza i strategia przedsiębiorstw.
Michał Wozikowski
Michał Wozikowski