Najczęściej popełniane błędy przy sporządzaniu zeznań rocznych

Podatki | Autor: Michał Wozikowski
21 kw. 2015
fot.: Michał Wozikowski

fot.: Michał Wozikowski

Zostało tylko 9 dni na złożenie zeznania rocznego za 2014 rok. A zatem mamy coraz mniej czasu na to, aby rozliczyć się z uzyskanych dochodów z fiskusem.

Sporządzając zeznania roczne w pośpiechu narażeni jesteśmy na popełnienie błędu, dlatego też poniżej postaram się wskazać na najczęściej popełniane błędy w wypełnianiu popularnego PITa.

 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy sporządzeniu zeznania rocznego jest posługiwanie się nieprawidłowym identyfikatorem podatkowym. Przypomnijmy, że od 2012 roku osoby nie prowadzące działalności gospodarczej posługują się wyłącznie numerem PESEL.

Innym bardzo częstym błędem jest wpisanie numeru NIP pracodawcy zamiast własnego numeru PESEL. Wynika to z faktu, że NIP pracodawcy znajduje się w pierwszej pozycji w informacji PIT-11, którą otrzymaliśmy od pracodawcy.

Bardzo często zdarza się, że zapomnimy podpisać nasz formularz. Jeżeli osobiście składamy zeznanie w okienku w urzędzie skarbowym pracownik skarbówki wychwyci ten błąd na miejscu i będziemy mogli złożyć podpis, jednak jeżeli poprosimy znajomego, aby przy okazji za nas doręczył do urzędu nasz formularz nie zostanie on przyjęty bez podpisu i będziemy musieli pofatygować się do okienka jeszcze raz.

Przy wypełnianiu poszczególnych pozycji z zeznania rocznego łatwo można popełnić błąd w sumowaniu kwot dochodu, zwłaszcza jeżeli osiągamy dochody z kilku źródeł, czy w zaokrąglaniu podatku. Pamiętajmy, że podatek zaokrąglamy do pełnych złotych w ten sposób, że kwoty poniżej 50 groszy zaokrąglamy w dół, a kwoty od 50 groszy i więcej w górę.

Niektórzy z nas w poprzednich latach pobrali z urzędu skarbowego więcej formularzy i wypełniają zeznania roczne na starych drukach. To również jest błąd. Przypomnijmy, że sporządzając zeznanie roczne za 2014 rok na najbardziej popularnych formularzach PIT-37 i PIT-36 musimy posługiwać się 20 wersją tych formularzy.

Korzystając z pozostałych jeszcze nielicznych ulg i odliczeń należy pamiętać, żeby do zeznania dołączyć załączniki np. PIT/O, PIT/UZ, na których wykazujemy jaką ulgę rozliczamy.

Pamiętajmy również o tym, że na formularzu w polu adres wskazujemy nasz aktualny adres zamieszkania, a samo zeznanie składamy do właściwego urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania na koniec roku 2014.

Rozliczając się z fiskusem pamiętajmy także o tym, że mamy możliwość przekazania 1% naszego podatku na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego, wystarczy wpisać jedynie KRS takiej organizacji. Pamiętajmy, by kwota przekazywana organizacji pożytku publicznego była zaokrąglona do pełnych 10 groszy w dół.

Zdarza się również, że małżonkowie rozliczają się wspólnie nie mając do tego prawa. Przypomnijmy zatem, że aby małżonkowie mogli rozliczyć się wspólnie małżeństwo musi trwać przez cały rok podatkowy (nie dotyczy to małżeństw, w których jeden z małżonków umiera w trakcie roku). Jeżeli chociaż jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, karta podatkową bądź ryczałtem ewidencjonowanym małżonkowie tracą możliwość wspólnego rozliczenia.

Wypełniając zeznanie roczne często zapominamy zaznaczyć cel złożenia formularza. Jeżeli składamy pierwsze zeznanie za 2014 rok zaznaczamy kwadrat „złożenie zeznania”, gdy zauważyliśmy błędy i składamy korektę musimy zaznaczyć kwadrat „korekta zeznania”. Składając korektę trzeba pamiętać, aby do zeznania dołączyć wyjaśnienie przyczyny złożenia korekty.

Coraz więcej osób składa zeznanie roczne przez Internet, należy wówczas pamiętać, aby pobrać tzw. Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO), które będzie dla nas potwierdzeniem, że prawidłowo złożyliśmy nasze zeznanie roczne.

Menedżer w Kancelarii. Ekonomista, praktyk z zakresu cen transferowych, podmiotów powiązanych, prawa działalności gospodarczej – procedur zakładania działalności gospodarczej w Polsce, prawa spółek handlowych, w szczególności rodzajów i form działalności gospodarczych w Polsce. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu specjalność polityka gospodarcza i strategia przedsiębiorstw.
Michał Wozikowski
Michał Wozikowski