Czy można dziedziczyć spadek po teściach?

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
23 paź 2015

SPADKI I DAROWIZNYW ostatnim czasie do naszej Kancelarii trafia sporo pytań dotyczących spadków i dziedziczenia po rodzicach, teściach.

Zgodnie z art. 931 § 1 KC, w pierwszej kolejności do spadku powoływane są dzieci spadkodawcy oraz jego współmałżonek. Dzieci i współmałżonek dziedziczą w częściach równych.

Należy jednak mieć na uwadze, że część przypadająca współmałżonkowi-spadkobiercy nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku!

W prawie spadkowym (art. 931 § 2 KC) ustawodawca wskazuje wprost, że jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku po rodzicu, udział spadkowy, który mu przypadał, przechodzi na  jego dzieci w częściach równych, albo na wnuki (dzieci jego dzieci). Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych, czyli np. na prawnuki.

Należy więc podkreślić, że przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące spadkobrania ustawowego w żadnym wypadku nie wskazują, że synowa lub zięć znajduje się w kręgu osób dziedziczących z mocy ustawy. Spadkobiercami ustawowymi, prócz dzieci spadkodawcy i jego małżonka, mogą być (jeżeli nie ma spadkobierców w bliższym stopniu) także dalsi zstępni spadkodawcy (wnuki, prawnuki, itd.). Mogą to być też wstępni, czyli rodzice, dziadkowie, zstępni dziadków. W razie braku takiej możliwości dziedziczenia w linii prostej, do spadku może być powołane rodzeństwo spadkodawcy, zstępni tego rodzeństwa,  a w pewnych wypadkach nawet dzieci małżonka spadkodawcy.

Jeśli nie ma nikogo, kto może być spadkobiercą do spadku powołana jest gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa!

Zmarły współmałżonek nie może być brany pod uwagę jako spadkobierca ustawowy swojego rodzica, ponieważ nie żył on już w chwili śmierci tej osoby (ojca, matki). Przywoływany art. 927 § 1 Kodeksu cywilnego wskazuje jednoznacznie, że osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku nie może być spadkobiercą! Istnieje wyjątek określony w § 2 art. 927 KC, który dotyczy dziecka już poczętego w chwili śmierci spadkodawcy, pod warunkiem jednak, iż dziecko (dzieci) to urodzi się żywe.

Spadkobiercą teścia, teściowej można więc zostać wyłącznie na mocy testamentu!

Mariusz W. Gotowicz – doradca podatkowy – właściciel Kancelarii, specjalizuje się w reprezentowaniu podatników w toku postępowań kontrolnych, podatkowych i skarbowych oraz postępowań sądowych prowadzonych przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Specjalista z zakresu przepisów postępowania i procedur podatkowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego. Doświadczony wykładowca i prelegent zapraszany przez wiele firm, instytucji i uczelni do prowadzenia konferencji i seminariów podatkowych. Propagator działalności pro bono na rzecz podatników, aktywnie wspierający organizacje pozarządowe. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe poparte wieloma sukcesami.
Mariusz Gotowicz

komentarzy 8

  1. Maja W-L pisze:

    „Należy jednak mieć na uwadze, że część przypadająca współmałżonkowi-spadkobiercy nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku!”

    Czy nie chodzi o współmałżonka spadkodawcy?

  2. Wieslawa pisze:

    Mam pytanie moz odzedziczyl dom i dzalkie po rodziczch dwa lata temu sie wyprowadzil gdzie idzej nie oplaca niczego nie remotuje wszystko sie rujnuje my z dzecmi remotujemy ale nie jestem wlascicelkom niruchomosci on nawet niejest wlascicelem tych grutow nawet nie zlozyl papierow do sodu o zasiedlenie czy ja moge to zrobic sama bez jego zgody

  3. Bogdan pisze:

    Mieszkamy z żoną i córką wraz z moimi rodzicami. Właścicielami domu są naturalne moi rodzice. Proszę mi powiedzieć czy po ich śmierci i moim przejęciu jako spadkobiercy, moja żona może domagać się połowy majątku gdyby zachciało jej się rozwodu?

  4. iwona pisze:

    witam mam pytanie ? teść do swojej połowy w testamencie powołał mnie i mojego zmarłego męża ja testament odrzuciłam a mąż w chwili otwarcia testamentu nie żył kto dziedziczy teraz ?

    • Dziedziczy Pani po śmierci swego męża jego masę spadkową!

      Nie dziedziczy Pani bezpośrednio po śmierci teścia części spadkowej męża mimo testamentu na Was oboje.

      Dzieje się tak dlatego, że to Pani mąż, a nie Pani, jest spadkobiercą po śmierci każdego ze swoich rodziców.

      Oczywiście, jeśli Pani mąż odziedziczył jakiś majątek po śmierci każdego z rodziców, to ten majątek wszedł z kolei w skład spadku po nim, a co za tym idzie – Pani będzie dziedziczyła ten majątek po śmierci męża, chyba, iż Pani ten spadek też odrzuci.

      Jak mąż miał dzieci, to cześć spadku po nim przypada również na jego i/lub Wasze dzieci.

  5. Agnieszka pisze:

    Witam mam pytanie na temat dziedzivmczenia moja babcia ma mieszkanie w bloku które jest tylko na nią drugie mieszkanie dom jest na dziadka i babcie, babcia zmarła pierwsza i po babci zmarł syn czyli mój tata, został dziadek i dziadka syn oraz jest jeszcze dwie wnoczki i żona zmarłego taty. Nie było żadnego testamentu interesuje mnie czy żona dziedziczy majątek po teściach