Ograniczenie kwot płatności gotówkowych za transakcje

Podatki | Autor: Michał Wozikowski
15 Kwi 2016
fot. Michał Wozikowski

fot. Michał Wozikowski

Ustawodawca pracuje nad zmianą przepisów dotyczących dopuszczalnych wartości transakcji gotówkowych dokonywanych między przedsiębiorcami. Aktualnie przedsiębiorcy mogą dokonywać płatności bez pośrednictwa rachunku bankowego do kwoty 15.000 euro – wskazuje na to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Projektowana zmiana ma ograniczyć ten limit do  kwoty 15.000 zł, a więc ponad czterokrotnie mniej niż dotychczasowa wartość. Powyższe oznacza, że przedsiębiorcy, którzy dokonują płatności w ramach jednej transakcji na kwotę powyżej 15.000 zł będą musieli dokonać tego za pośrednictwem rachunku bankowego.

Aby zmusić przedsiębiorców do stosowania nowych przepisów ustawodawca zamierza wprowadzić rozwiązania podatkowe, które przewidują, że w przypadku płatności gotówkowych powyżej 15.000 zł podatnicy nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów takich transakcji.

Ustawodawca planuje wprowadzenie omawianych zmian od 1 stycznia 2017 roku. Projekt jest już na etapie legislacji. Będziemy śledzić na bieżąco powyższą zmianę.

Menedżer w Kancelarii. Ekonomista, praktyk z zakresu cen transferowych, podmiotów powiązanych, prawa działalności gospodarczej – procedur zakładania działalności gospodarczej w Polsce, prawa spółek handlowych, w szczególności rodzajów i form działalności gospodarczych w Polsce. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu specjalność polityka gospodarcza i strategia przedsiębiorstw.
Michał Wozikowski
Michał Wozikowski