Wpływ zmian otoczenia prawnego i gospodarczego na działalność firmy

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
21 Cze 2016
fot. Michał Wozikowski

fot. Michał Wozikowski

Permanentnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej jest „zmiana”. Zmienia się otoczenie gospodarcze, zmienia się otoczenie prawne, zmieniają się upodobania naszych Klientów.

Do zmiany realiów rynku czy zachowań Klientów każdy przedsiębiorca jest przyzwyczajony. Nadto zmiany te acz ryzykowne, nie są gwałtowne. Raczej ewoluują stopniowo i w pewien sposób przewidywalnie. Gorzej jest ze zmianami otoczenia prawnego. Te mogą spowodować całkowite załamanie strategii działania.

Wprowadzenie obostrzeń, koncesji lub zezwoleń może zmusić przedsiębiorcę nawet do zaprzestania działalności. Najbardziej jednak nieprzewidywalne, ale też najbardziej ryzykowne są zmiany w zakresie podatków.

Jeszcze gorsze dla przedsiębiorców są zmiany interpretacji istniejącego już prawa. Z tym zaś mamy coraz częściej do czynienia.

W najbliższych miesiącach czeka nas „wysyp” zmian, wejścia w życie nowych przepisów np. klauzuli obejścia prawa podatkowego, czy wymagań dotyczących jednolitego pliku kontrolnego.

Ryzyko prowadzenia firmy wzrośnie zdecydowanie, a uwzględniając zapowiadaną aktywność służb skarbowych możemy liczyć, iż po wakacjach przyjdzie zmagać się z różnymi problemami podatkowymi.

Niestety zmiany będą następować …

Koszty utrzymania naszego Państwa, koszty społeczne i zmiany geopolityczne powodują, że Skarb Państwa jest w wielkiej potrzebie.

Mając powyższe na uwadze warto rozważyć ryzyka prawne i finansowe związane z poszczególnymi aktywnościami gospodarczymi.

Mariusz W. Gotowicz – doradca podatkowy – właściciel Kancelarii, specjalizuje się w reprezentowaniu podatników w toku postępowań kontrolnych, podatkowych i skarbowych oraz postępowań sądowych prowadzonych przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Specjalista z zakresu przepisów postępowania i procedur podatkowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego. Doświadczony wykładowca i prelegent zapraszany przez wiele firm, instytucji i uczelni do prowadzenia konferencji i seminariów podatkowych. Propagator działalności pro bono na rzecz podatników, aktywnie wspierający organizacje pozarządowe. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe poparte wieloma sukcesami.
Mariusz Gotowicz