Dnia 31 stycznia 2013 r. mija termin złożenia PIT-28 w Urzędzie Skarbowym właściwym wg miejsca zamieszkania podatnika. Jest to zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy 2012.
Kogo dotyczy zeznanie PIT-28?
Do złożenia w/w zeznania zobligowane są osoby fizyczne uzyskujące przychody z działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko oraz z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, które wybrały opodatkowanie uzyskiwanych dochodów w formie ryczałtu. Tą formę opodatkowania mogą też wybrać podatnicy uzyskujący przychody z umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jak wykazać przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu?
Przychody wpisuje się z podziałem na poszczególne stawki ryczałtu, czyli: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% i 20%. Osoby osiągające przychody z tzw. prywatnego najmu wpisują uzyskane przychody, które opodatkowane są według 8,5% stawki..
Podatnicy opodatkowani różnymi stawkami ryczałtu dokonują odliczeń od przychodów od każdego rodzaju proporcjonalnie. W zeznaniu PIT-28 można odliczyć od przychodów straty z lat ubiegłych, składki na ubezpieczenia społeczne, darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne, wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet, wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu/pożyczki zaciągniętego na cele mieszkaniowe oraz inne wydatki mieszkaniowe. Od obliczonego ryczałtu podatnik odlicza składkę na ubezpieczenie zdrowotne, kwotę ulgi za wyszkolenie uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu przygotowania zawodowego.
Jak obliczyć kwotę ryczałtu, którą należy wpłacić do urzędu?
Ryczałt wynikający z zeznania należny za rok podatkowy pomniejsza się o dokonane wpłaty w trakcie roku podatkowego. Nadwyżka kwoty należnego ryczałtu ponad wpłaconą sumę w trakcie 2012 roku stanowi wysokość podatku do uiszczenia. Powinno to zostać dokonane na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego w terminie do 31 stycznia 2013 r.