Archiwum kategorii ‘Podatki’

Czy wszystkie zmiany w podatkach, które dotyczą przedsiębiorców od 2019 r. są już znane?

Podatki | Autor: Violetta Wełnicka
04 Gru 2018

Na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco!  Oczywiście, nie wszystkie. Opublikowane zostały jedynie zmiany w podatkach dochodowych, gdyż zasadą jest że wszelkie zmiany niekorzystne muszą być opublikowane do końca listopada.  Z tego co się doliczyłam zmiany zostały opublikowane w co najmniej ośmiu Dziennikach Ustaw. Czytaj dalszą część wpisu »

Wydatki na zakup leków a ulga rehabilitacyjna

Podatki | Autor: Violetta Wełnicka
11 Paź 2018

Podatnicy, którzy mają orzeczony stopień niepełnosprawności mają prawo odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej poniesione w roku podatkowym wskazane przez ustawodawcę wydatki.

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki związane z zakupem leków, podlegają odliczeniu od dochodu wówczas, gdy osoba niepełnosprawna posiadająca stosowne orzeczenie o niepełnosprawności, spełni następujące warunki:

  • dokona zakupu produktów mających cechy leku,
  • poniesie w danym miesiącu wydatki na ich zakup powyżej kwoty 100 zł,
  • posiada dokument potwierdzający poniesienie wydatku (np. faktury),
  • posiada potwierdzenie przez właściwego lekarza specjalistę o konieczności stosowania zaleconego leku (leków).

Częste wątpliwości podatników związane

Czytaj dalszą część wpisu »

Na wszelki wypadek …

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
07 Wrz 2018

Mimo rosnącej świadomości prawnej oraz świadomości ryzyka nadal funkcjonuje na rynku wiele spółek cywilnych dwuosobowych. Jest też sporo dwuosobowych spółek jawnych w żaden sposób nie zabezpieczonych przez ryzykiem śmierci jednego ze wspólników.

Czytaj dalszą część wpisu »

Janosikowe wg skarbówki …

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
09 Sie 2018

Jak donoszą media, lista zaleceń szefa świętokrzyskiej skarbówki przesłana do urzędników kontroli podatkowej i celno-skarbowej zawiera bardzo znamienne zalecenia.

Dominuje zalecenie aby kontrole podejmować względem firm z odpowiednim majątkiem, by po kontroli można było ściągnąć pieniądze!

Czytaj dalszą część wpisu »

Podzielona płatność – Split payment

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
26 Cze 2018

rys. Michał Wozikowski

Już od 1 lipca obowiązywać będą przepisy dotyczące podzielonej płatności w VAT, określane powszechnie jako split payment.

Media oraz Ministerstwo Finansów publikują sporo informacji dot. tej zmiany. Szeroko opisywane są zasady funkcjonowania, w tym kwestie techniczne. Z zagrożeń podaje się w zasadzie ryzyko spowolnienia obrotów z uwagi na zatrzymanie średnio 20% środków finansowych.

Czytaj dalszą część wpisu »

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Podatki | Autor: Michał Wozikowski
24 Maj 2018

Od 25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i ich swobodnego przepływu oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – dalej „RODO”.

Czytaj dalszą część wpisu »

Klauzula nadużycia i obejścia prawa

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
19 Sty 2018

fot. Michał Wozikowski

Zbliżający się termin wyboru formy opodatkowania (w tym roku wyjątkowo 22 stycznia) powoduje, że wielu Klientów analizuje, co się im bardziej opłaca, jaki lepiej płacić podatek, a swoje wątpliwości przekazuje w toku spotkań z Kadrą Kancelarii.

Przy okazji tych spotkań często poruszane są wątki dot. kosztów, amortyzacji, różnych rozwiązań biznesowych, zmiany profilu działania, czy też wielu innych zagadnień istotnych z punktu widzenia optymalizowania opodatkowania.

Czytaj dalszą część wpisu »

Kosze prezentowe, a podatki …

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
22 Gru 2017

Tradycyjnie, okres świąteczny skłania przedsiębiorców do wręczania upominków i prezentów. Jest to zrozumiała, a do tego sympatyczna praktyka marketingowa.

Prezent zazwyczaj przybiera formę kosza prezentowego zawierającego np. różne słodycze, kawę, herbatę, jakieś gadżety biurowe (notesy, ołówki).

W przepisach podatkowych ustawodawca różnie unormował opodatkowanie droższych prezentów.  Ustalił też różne limity zwolnień od opodatkowania, uznając, iż drobne upominki, czy prezenty nie muszą być opodatkowane choćby z uwagi na koszty obsługi prawno-podatkowej takiej czynności.

Czytaj dalszą część wpisu »

Czynności sprawdzające – co warto wiedzieć

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
06 Wrz 2017

rys.: Michał Wozikowski

Czynności sprawdzające, są najmniej uciążliwym sposobem weryfikacji  naszych rozliczeń podatkowych. Jest to co do zasady zakres czynności kontrolnych, mających umożliwić urzędowi skarbowemu sprawdzenie poprawności deklaracji, czy dokonanego rozliczenia. Jest to zarazem najmniej sformalizowana procedura kontrolna. Czynności sprawdzające, to nie kontrola, a więc oznacza to zarazem inny zakres kompetencji skarbówki.

Czytaj dalszą część wpisu »

Zmiana interpretacji tego samego przepisu a konsekwencje dla przedsiębiorstwa

Podatki | Autor: Michał Wozikowski
21 Sie 2017

fot. Michał Wozikowski

Na stronie natemat.pl natrafiliśmy na ciekawy artykuł wskazujący na problem zmiany interpretacji tych samych przepisów przez organy.

Autor artykułu poruszył sprawę Spółki Terplast, która specjalizuje się w produkcji sznurka do maszyn rolniczych. Spółka ta przez ostatnie 23 lata korzystała zgodnie z obowiązującymi przepisami z preferencyjnej stawki VAT przy sprzedaży sznurka rolnikom. Prawidłowość takiego działania potwierdzały również liczne kontrole, które sprawdzały przez te lata poprawność rozliczania podatków. Ostatnio okazało się, że mimo braku zmian w treści przepisu wskazującego na możliwość stosowania preferencyjnej stawki VAT zmieniło się podejście organów do jego interpretacji.

Czytaj dalszą część wpisu »