Minister Finansów przedstawił nowy projekt rozporządzenia z dnia 4 marca 2013 r. w sprawie kas fiskalnych.
Ma ono zastąpić rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.
W rozporządzeniu wskazano, że obowiązek ewidencjonowania będzie dotyczył każdej sprzedaży, w tym otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty), uregulowano także szczegółowo zasady zwrotu towaru lub reklamacji towaru bądź usługi, a także sposób postępowania w przypadku tzw. oczywistych pomyłek.
Ponadto do rozporządzenia wprowadzono regulację, która ma umożliwić wystawianie za pomocą kasy fiskalnej paragonu, który pełniłby rolę tzw. faktury uproszczonej, w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekroczy kwoty 450 zł albo 100 euro.
Rozporządzenie przewiduje także obowiązkowy przegląd techniczny kasy fiskalnej nie rzadziej niż raz na 2 lata. W przypadku kas o zastosowaniu specjalnym, przeznaczonych do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ich bagażu podręcznego taksówkami, obowiązkowy przegląd będzie musiał być przeprowadzany w terminach wymaganych dla kolejnej legalizacji, jednak nie rzadziej niż co 25 miesięcy.
Przewiduje się, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r.
Witam, mam w takim razie pytanie, w jaki sposob ja mam na tym paragonie wpisac NIP kupujacego? Kwestia zmiany oprogramowania? Mam kase fiskalna i drukarke fiskalna, czy do wpisywania w drukarce bede potrzebowal zmiane w systemie sprzedazowym? A może wystarczy po drugiej stronie paragonu wpisac NIP i przybic pieczątke? Pozdrawiam
Bardzo dobre pytanie! Jak twierdzą specjaliści z serwisów kas fiskalnych, z którymi rozmawiałem na ten temat, żadna z dostępnych na rynku kas fiskalnych nie ma takiej możliwości. Nie wchodzi w grę także wymiana oprogramowania. Wiązałoby się to z ogromnymi kosztami w skali kraju – oczywiście serwisy miałyby sporo pracy 🙂
Ponadto wiele starszych kas otrzymało niedawno pozwolenie na dalszą eksploatację, zatem należy się spodziewać, że będzie to „martwy” zapis. Sporym wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie także zmiana opisów sprzedawanych towarów na bardziej szczegółowe.