Jak już wcześniej informowaliśmy z dniem 15 stycznia 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551).
Należności podlegające umorzeniu to składki emerytalne, rentowe oraz wypadkowe za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Nieopłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy także podlegają umorzeniu tylko za taki okres za jaki zostały umorzone składki na ubezpieczenia społeczne. Umorzeniu podlegają także należne od nich odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłaty dodatkowe a także koszty egzekucyjne naliczane przez dyrektora oddziału ZUS, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.
Z wnioskiem o umorzenie należności mogą również wystąpić spadkobiercy lub osoby trzecie, jeżeli w zakresie tych zobowiązań ZUS wydał stosowną decyzję o ich odpowiedzialności.
Warunkiem umorzenia należności jest, aby na dzień wydania decyzji o umorzeniu nie posiadać zadłużenia z tytułu składek za pracowników, zleceniobiorców, osoby współpracujące za okres od 1 stycznia 1999 roku do dnia wydania decyzji o umorzeniu oraz spłata należności, które nie podlegają umorzeniu (spłaty tej należy dokonać w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty).
Wnioski o umorzenie należności będą rozpatrywane w dwóch kategoriach tj. dla osób, które na dzień 1 września 2012 roku nie prowadziły pozarolniczej działalności oraz dla osób, które na dzień 1 września 2012 roku prowadziły pozarolniczą działalność. Dla drugiej grupy będą miały zastosowanie przepisy o pomocy publicznej de minimis, co będzie wiązało się z dostarczeniem dodatkowych dokumentów miedzy innymi wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w roku ubiegania się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzednich lat. W stosunku do tej grupy płatników postępowanie w sprawie wydania decyzji określającej warunki umorzenia zostanie zawieszone do dnia ogłoszenia decyzji Komisji Europejskiej.
Termin na złożenie wniosku o umorzenie należności wynosi 24 miesiące tj. od dnia 15 stycznia 2013 roku do 15 stycznia 2015 roku.
Wnioski będzie można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty, w terenowej jednostce ZUS bez względu na siedzibę firmy lub miejsce zamieszkania.
Nasza Kancelaria może Państwu pomóc w przygotowaniu wniosku i przejściu przez procedurę abolicyjną.
ZUS twierdzi, że umorzenie przysługuje tylko wtedy, gdy miałeś zadłużenie z tytułu wszystkich ubezpieczeń. W 2004 roku pracowałem przez kilka dni w kilku miesiącach, więc składkę zdrowotną odprowadzałem pełną, a społeczną i rentową proporcjonalnie (mam decyzję ZUS z 2004 r). W 2012 roku ZUS zdecydował, że powinienem płacić pełne ubezpieczenie za te parę miesięcy w 2004 roku i wyliczył moje zadłużenie w zakresie składek społecznych i rentowych. Zadłużenia w zdrowotnej już nie było, bo opłacona została w całości. ZUS twierdzi teraz, że abolicja mnie nie obejmie, gdyz nie mam zadłużenia z tytułu składki zdrowotnej.
Witam,
Chciałbym dowiedzieć sie ile prowizji pobiera wasza kancelaria za pilotowanie oraz jakie dokumenty trzeba wam dostaryczyć oraz ogólne warunki współpracy.
prosze o kontakt.
witam Szanownych Państwa,
Jestem na etapie morderczego układu ratalnego z ZUS.
Zostało mi jeszcze dwa lata spłat z tytułu składek i odsetek ode mnie .
Na co mogę więc liczyć?
Czy w grę także wchodzi zwrot poprzednich rat,które bardzo mnie pogrążyły w pożyczkach i wysprzedaży dóbr ?
Jestem zainteresowana pomocą w spr.wniosku o abolicję.
w 2011r. otrzymałem wyrok sądu rejonowego wydz. gospodarczy o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej na okres trzech lat, za nieopłacanie składek do zus, czy wtym przypadku wolno mi sie ubiegać o umorzenie przedstawiane w ustawiw o abolicji.
Wlasnie zlozylem wnisek o abolicje, wszystko , poszlo ladnie i latwo, dokumentow drobnostka do wypelnienia i bardzo proste, po co korzytsac z obslugi kancelarii jak zus ma wniosek prosty jak dla 4 latka. W tydzien dostalem odpowiedz iz zostaje zawieszone postepowanie komornicze i egzekucyjne do momentu rozpatrzenia pozytywnie wniosku. Maja na to rok. Fajnie i szybko.
Zapomnialem dodac iz to co Zus – owi udalo sie wegzekwowac juz nie zwroci.
Bzdura z umorzeniem. Najlepsze to informacja z ZUS oraz potwierdzona przez MPiUS ze wiedzą ze jest to bubel prawny, Pan Zbigniew Januszek dyr. dep. ZUS twierdzi ze ustawa jest zła i on jest jej przeciwny dlatego tak bedzie interpretowana.
Ogólnie stanowisko ZUS I MPiUS jest takie że ustawę uchwalała grupa posłów platformy po inicjatywie grupy przedsiębiorców.
Według mnie to blizej nie sprecyzowana grupa przedsiębiorców załatwiła sobie z grupą posłów umorzenie długów ustawą.
RZEKOME umorzenie nie dotyczy drobnych przedsiebiorców czy pracowników znowu posłowie załatwili sobie ustawę