Przypomnijmy, że z ulgi możemy skorzystać jeżeli spełniamy łącznie poniższe warunki:
1) w latach wcześniejszych nie korzystaliśmy z ulgi lub po raz pierwszy skorzystaliśmy z niej w rozliczeniu za rok 2013,
2) ponieśliśmy wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet,
3) posiadamy dokumenty (np. faktury VAT, rachunki, dowód wpłaty, potwierdzenie przelewu) potwierdzające poniesienie wydatków w 2014 roku z tytułu użytkowania sieci Internet zawierające nasze dane jako kupującego, dane dostawcy usługi, rodzaj oraz kwotę jaką zapłaciliśmy.
Pierwszy z powyższych warunków spowodował, że coraz mniej osób ma prawo do skorzystania z ulgi. Wyjaśnijmy, że w przypadku, gdy ktoś skorzystał z ulgi internetowej w zeznaniu rocznym za 2012 rok lub lata wcześniejsze stracił już możliwość odliczania wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet.
Osoby, które mają prawo nadal korzystać z ulgi powinny pamiętać, że ulga jest limitowana. Limit roczny wynosi 760 zł i dotyczy jednej osoby. Oznacza to, że podstawę opodatkowania obniżymy o kwotę wydatków związanych z dostępem do Internetu czy to wykorzystywanego w domu, czy w urządzeniach mobilnych albo w kawiarence internetowej, ale nie więcej niż 760 zł. Nie możemy odliczyć w ramach ulgi wydatków poniesionych na zakup sprzętu służącego do odbioru Internetu ani usług instalacyjnych czy serwisowych.
Ulgę odliczamy od przychodu składając zeznanie roczne na formularzu PIT-28 lub od dochodu wykazywanego w zeznaniu PIT 36 lub PIT-37. Jednocześnie do zeznania załączamy formularz PIT/O. Nie załączamy natomiast żadnych rachunków, czy faktur. Musimy je jednak przechowywać, gdyż urząd skarbowy ma prawo skontrolować, czy mieliśmy prawo do ulgi i w jakiej wysokości ponieśliśmy rzeczywiście wydatki.
Należy również pamiętać, że w przypadkach, gdy dostęp do Internetu jest tylko jedną z kilku usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji czy telefonu, z dokumentu wystawionego przez dostawcę usługi musi wynikać jaką kwotę ponosimy za użytkowanie Internetu.