Szkoły z basenem i bez mogą zaoszczędzić na podatku VAT

Z życia Kancelarii | Autor: Grzegorz Klarkowski
22 sie 2012

Ewidencji podatku VAT przez szkoły publiczne prowadzące baseny wykorzystywane zarówno do celów komercyjnych, jak i niekomercyjnych, było poświęcone szkolenie, które w dniu dzisiejszym poprowadziła nasza Kancelaria w Ratuszu UM Bydgoszczy.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się zagadnienie dotyczące odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych zarówno z działalnością komercyjną (opodatkowaną), jak i niekomercyjną (nieopodatkowaną). Szkoły mają niewątpliwie duże możliwości optymalizacyjne w tym zakresie i to zarówno te prowadzące baseny, jak i ich nie prowadzące.

Kilka zdjęć ze szkolenia przedstawiam poniżej:

Doradca podatkowy, doktorant w Katedrze Prawa Finansów Publicznych na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Zanim dołączył do Kancelarii Doradztwa Podatkowego – Mariusz Gotowicz, doświadczenie zdobywał w międzynarodowych spółkach doradztwa podatkowego, z tzw. „wielkiej czwórki”. Specjalista w zakresie podatku od towarów i usług. Autor wielu publikacji obejmujących tematykę prawa podatkowego.
Grzegorz Klarkowski
Grzegorz Klarkowski

komentarzy 5

 1. Violetta pisze:

  Zawsze warto optymalizować podatki i wykorzystać fakt, że jeszcze nie nastąpiły zmiany przepisów w tym zakresie, bo jak wiemy w tych obszarach gdzie podatnik może osiągnąć korzyści – zgodnie z literą prawa – MF w błyskawicznym tempie pracuje nad zmianą przepisów. Np. tak jak teraz przy spółkach komandytowo – akcyjnych.

  • Mariusz Gotowicz pisze:

   W dniu 2 sierpnia Minister jeszcze nie planował zmian w zakresie opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych, aby 14 sierpnia ogłosić, że w tym zakresie pracuje nad zmianami. Moim zdaniem … ehh 🙁
   Szkoda słów!

 2. Mariusz Gotowicz pisze:

  Szkolenie było bardzo dynamiczne! Ze strony uczestników padało wiele pytań wskazujących na dużą wiedzę, ale pokazujących też, jak kwestie VAT są trudnym zagadnieniem dla wielu księgowych. Nie pozostaje nic innego jak rekomendować kolejne szkolenia w tym zakresie! W końcu szkoły w wielu przypadkach płacą VAT z otrzymywanych subwencji, czyli oddają do Skarbu Państwa to co od niego dostają.

 3. Violetta pisze:

  Oczywiście, ale chciałabym zauważyć, że możliwości optymalizacyjne są nie tylko w szkołach ale również w innych jednostkach budżetowych. Warto przyjrzeć się temu tematowi samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalistów.

 4. Mariusz Gotowicz pisze:

  Profesjonalistów … powiadasz?