W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ustawodawca zawarł zwolnienie podmiotowe w zakresie podatku od nieruchomości. Zwolnił z podatku od nieruchomości uczelnie – szkoły wyższe. Zawarł jednak w art. 7 ust. 2 pkt 1 tej ustawy wyłączenie które brzmi, cyt: „zwolnienie nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą.”
Tak sformułowany zapis ustawy był różnie rozumiany tak przez same uczelnie, jak i lokalnego fiskusa. W wyniku zaskarżenia wydanej na wniosek uczelni interpretacji Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt: II FSK 2266/10) w wyroku z dnia 24 maja 2012 r. ostatecznie przesądził, iż nieruchomości szkoły wyższej zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Sąd sformułował też ważną tezę, iż dla objęcia opodatkowaniem danej nieruchomości (np. powierzchni) nie ma znaczenia, czy daną działalność gospodarczą prowadzi sama szkoła wyższa jako właściciel nieruchomości, czy też robi to inny podmiot taki, jak najemca lub dzierżawca.