Rodzaje amortyzacji środków trwałych

Podatki | Autor: Helena Firszt
09 lis 2012

fot. Mariusz Gotowicz

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, które są wpisane do ewidencji środków trwałych i wykorzystywane w działalności gospodarczej.

Amortyzacja – to proces utraty wartości środka trwałego, wywołany jego zużyciem fizycznym, powstałym wskutek eksploatacji lub starzenia się.

Amortyzacji podlegają środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, inwestycje w obcych środkach trwałych, budynki, budowle na cudzym gruncie, inne składniki majątku nie stanowiące własności podatnika, ale spełniające przesłanki do uważania ich za środki trwałe, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy dzierżawy, najmu lub leasingu. Nie nalicza się odpisów amortyzacyjnych od gruntów, prawa wieczystego użytkowania gruntów, eksponatów muzealnych, dzieł sztuki.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od tych środków trwałych, których wartość początkowa jest wyższa niż 3 500 zł. Jeżeli wartość środka trwałego jest równa lub niższa niż  3 500 zł, to możemy dokonać jednorazowego odpisu w wys. 100% wartości środka, w miesiącu przekazania środka trwałego do użytkowania lub w miesiącu następnym.

Przedsiębiorca przed rozpoczęciem amortyzacji ustala wartość początkową  środka trwałego, określa stawkę amortyzacji zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych oraz wybiera jedną z metod  amortyzacji dla konkretnego środka trwałego.

Wartość środka trwałego ustala się na podstawie ceny nabycia lub wytworzenia środka trwałego, a jeśli jest to niemożliwe, to na podstawie ceny rynkowej, która jest możliwa do uzyskania za podobny środek trwały (lub składnik majątku).

Ustawa o rachunkowości nie określa jakimi metodami należy amortyzować środki trwałe – wybór metody ustawodawca pozostawił przedsiębiorcy. Wybraną metodę  przedsiębiorca stosuje przez cały okres używania środka trwałego w firmie- nie ma możliwości zmiany uprzednio wybranej metody, można jedynie zmieniać stawki amortyzacyjne (zgodne  z KŚT) w ramach tej samej metody.

W świetle przepisów podatkowych można stosować amortyzację według:

–          metody liniowej

–          metody degresywnej

–          stawek amortyzacyjnych ustalonych indywidualnie

–          metody jednorazowej amortyzacji

Metoda liniowa – polega na naliczaniu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji, do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbycia lub stwierdzono ich niedobór. Oznacza to, że co miesiąc naliczamy równe raty amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu  wprowadzenia do ewidencji, do całkowitego zamortyzowania albo sprzedaży, likwidacji itp.

Metoda degresywna – jest to metoda tzw. malejących odpisów amortyzacyjnych.. Metoda ta zakłada, że środek trwały traci na wartości najwięcej w pierwszych okresach używania, potem spadek jego wartości jest już mniejszy. Stosując te metodę dokonujemy odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu podwyższonych stawek amortyzacyjnych (współczynnikiem 2 ) od wartości netto środka trwałego, to jest od zmiennej ( w kolejnych latach ) podstawy dokonywania odpisów. Metodę degresywną możemy stosować tylko do maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych.

Metoda indywidualnych stawek amortyzacyjnych – pozwala przyspieszyć amortyzację. Zgodnie z zapisem art..22j ustawy o pdof  stosuje się ją do środków trwałych, które:

–          są uznawane za ulepszone lub używane

–          zostały po raz pierwszy wprowadzone do ewidencji danego podatnika

Metoda jednorazowej amortyzacji – polega na zaliczeni do kosztów uzyskania przychodów całości ceny nabycia środka trwałego. Jednorazowo można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 KŚT z wyłączeniem samochodów osobowych.  Z tej metody amortyzacji nie można również korzystać dla wartości niematerialnych i prawnych.

Z amortyzacji jednorazowej mogą korzystać nowo powstałe firmy oraz tzw. „mali podatnicy”. Łączna wartość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć określonego limitu, który w 2012 r. wynosi równowartość 50 000 euro.

Od 2010 roku związana zawodowo z Kancelarią Doradztwa Podatkowego - Mariusz Gotowicz. Pracę w zawodzie księgowej rozpoczęła 6 lat temu. Specjalizuje się w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego oraz w sprawach z zakresu płac i ZUS. Posiada doświadczenie w zakresie rachunkowości, jak i również prawa pracy.
Helena Firszt
Helena Firszt
View all posts by Helena Firszt
Helenas website

komentarze 2

  1. swietna pisze:

    Świetny blog naprawde – duzo sie dowiedziałem

  2. Michał pisze:

    Bardzo przydatne informacje. Dziękuję.