28 lutego mija termin przekazania PIT-11 i PIT-40

Podatki | Autor: Michał Wozikowski
26 lut 2013

fot. Michał Wozikowski

Przypominamy, że do 28 lutego pracodawcy mają czas aby przekazać do urzędów skarbowych i pracownikom informacje o osiągniętych dochodach za 2012 rok.

Jeżeli pracownik przekazał pracodawcy oświadczenie PIT-12 wówczas pracodawca jest zobowiązany do 28 lutego sporządzić w imieniu pracownika zeznanie roczne na formularzu PIT-40 i przesłać je do urzędu skarbowego.

Z kolei osoby otrzymujące świadczenia z organów rentowych – np. emeryturę z ZUS do końca lutego powinni otrzymać PIT-40A.

Jeżeli jednak pracownik sam składa swoje zeznanie roczne za 2012 rok wówczas do 28 lutego powinien otrzymać od pracodawcy informację PIT-11, na podstawie którego sporządza swoje zeznanie roczne.

Obowiązek udowodnienia przekazania PIT-11 ciąży na pracodawcy, dlatego też z reguły pracownicy otrzymują formularz osobiście bądź za pośrednictwem poczty. Istnieje także możliwość przesłania PIT-11 pracownikowi za pomocą e-mail, jednak powinni wówczas zadbać, aby otrzymać potwierdzenie odbioru tego formularza.

Co zrobić, jeżeli pracownik nie otrzyma PIT-11?

Najistotniejsza kwestia to taka, że brak informacji PIT-11 nie zwalnia z rozliczenia rocznego w terminie do końca kwietnia 2013 r. Pracownik powinien przede wszystkim skontaktować się ze swoim pracodawcą aby wyjaśnić dlaczego nie otrzymał formularza PIT-11. Może się zdarzyć, że pracownik nie poinformował o zmianie adresu zamieszkania i formularz został wysłany na stary adres, bądź przesyłka zaginęła gdzieś na poczcie.

Jeżeli jednak pracodawca nie przekaże informacji PIT-11 pracownik powinien sporządzić swoje zeznanie roczne w oparciu np. o umowę o pracę, wyciągi bankowe, odcinki wynagrodzeń, czy formularze RMUA. Do zeznania rocznego warto wówczas dołączyć informację, że nie otrzymaliśmy PIT-11.

Osoby, które w 2012 roku uzyskały dochody z innych źródeł np. ze zbycia papierów wartościowych bądź wypłacono im dywidendę powinny otrzymać do 28 lutego PIT-8C.

Menedżer w Kancelarii. Ekonomista, praktyk z zakresu cen transferowych, podmiotów powiązanych, prawa działalności gospodarczej – procedur zakładania działalności gospodarczej w Polsce, prawa spółek handlowych, w szczególności rodzajów i form działalności gospodarczych w Polsce. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu specjalność polityka gospodarcza i strategia przedsiębiorstw.
Michał Wozikowski
Michał Wozikowski