Za nami już (miejmy nadzieję) zima, wiele osób powraca do rozpoczętych budów, myśli nad przeprowadzeniem remontu swojego mieszkania czy domu.
Wydatkując środki na zakup materiałów budowlanych mamy jeszcze, w 2013 roku, możliwość ubiegania się o zwrot części zapłaconego podatku od towarów i usług ( VAT).
Przypomnijmy, że ustawa z 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym pozwala składać wniosek o zwrot VAT za materiały wykorzystane przy inwestycjach związanych z zaspokojeniem własnych celów mieszkaniowych.
Geneza zwrotu VAT sięga akcesji Polski w struktury Unii Europejskiej.
Z momentem wstąpienia naszego kraju do UE t.j. od 1 maja 2004 roku wzrosła stawka VAT na materiały budowlane z 7% na 22% (obecnie 23%). Ustawodawca postanowił ulżyć podatnikom i dał możliwość ubiegania się o zwrot różnicy VATu czyli 15 pkt proc. podwyżki.
W 2013 roku mamy nadal możliwość ubiegania się o zwrot VAT za materiały kupione od 1 maja 2004 roku do dnia dzisiejszego.
Jakie warunki należy spełnić?
Przede wszystkim należy posiadać faktury VAT na zakup materiałów budowlanych na własne imię i nazwisko oraz adres zgłoszony w urzędzie skarbowym jako adres zamieszkania w dniu ponoszenia wydatku. Ponadto należy posiadać tytuł prawny do remontowanego bądź budowanego lokalu (może to być np. akt własności nieruchomości, umowa najmu czy umowa użyczenia), a także, jeżeli zakres przeprowadzanych prac tego wymagał, pozwolenie na budowę.
Ustawodawca dał możliwość raz w roku składania wniosku o zwrot VAT. Należy więc rozważyć przed złożeniem wniosku, czy jeszcze w 2013 roku będziemy ponosić wydatki związane z budową lub remontem naszego domu, czy też zakończyliśmy już inwestycję. Jeżeli planujemy wiosną albo latem rozpocząć, bądź kontynuować jakąś inwestycję warto poczekać ze złożeniem wniosku aby móc uwzględnić jak najwięcej wydatków. Jest to o tyle istotne, gdyż ustawodawca zapowiedział już, że od 2014 roku zniknie możliwość ubiegania się o zwrot VAT za materiały budowlane. Nie wiadomo, czy będzie jakiś okres przejściowy, jednak mając na względzie obecny stan finansów Państwa należy spodziewać się definitywnego końca zwrotów.
Czy wszystkie materiały można odliczyć?
Niestety nie wszystkie materiały budowlane można uwzględnić we wniosku. Muszą to być materiał zawarte w wykazie ogłoszonym przez Ministra Infrastruktury (dostępny w urzędzie skarbowym oraz m.in. na stronie Ministerstwa Finansów). W wykazie tym wymienione zostały materiały wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Właściwe przyporządkowanie materiałów może przysporzyć najwięcej kłopotów osobie składającej wniosek, gdyż sprzedawcy nie mają obowiązku umieszczania ich na fakturze.
Warto podkreślić, że większość sklepów z materiałami budowlanymi pomaga swoim klientom w ustaleniu prawidłowego symbolu PKWiU, a zawsze istnieje możliwość uzyskania takiej informacji od producenta.
Do wniosku dołączyć należy kopie faktur uwzględnionych w załącznikach, kopię tytułu prawnego do lokalu oraz kopię pozwolenia na budowę jeżeli było wymagane przy naszej inwestycji.
Jeżeli wniosek wypełniliśmy prawidłowo – urząd skarbowy zwraca obliczoną przez nas kwotę w ciągu 4 miesięcy.
Ile otrzymamy zwrotu?
Niestety nie otrzymamy całego zapłaconego VATu z faktury. W przybliżeniu jest to wartość około 68% VAT zapłaconego za materiały uprawniające do zwrotu w przypadku faktur nie uwzględnionych w ramach ulg mieszkaniowych opodatkowanych stawką 22%, a w przypadku faktur opodatkowanych stawką 23% jest to w przybliżeniu 65% VAT.
Zachęcam do składania wniosków o zwrot VAt za materiały budowlane, gdyż jest to ostatnie ułatwienie ze strony Państwa skierowane do osób, które remontują i budują własne domy, mieszkania, tym bardziej, że 2013 rok jest ostatnim, kiedy mamy prawo do jakiegokolwiek zwrotu.
Zapraszamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii w zakresie sporządzania wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane.
Dzień dobry.
W powyższym artykule sugeruje Pan, że w 2013 roku po raz ostatni będziemy mogli rozliczyć ulgę na VAT na mat budowlane.
Czy oznacza to, że jeśli postawić budynek w 2013 roku i planuję kontynuować wykańczanie budynku dopiero w 2014 roku, to mogę odzyskać VAT za wniosek złożony tylko w 2013 roku? Czy nie jest tak, że ta ulga obowiązuje przez 5 kolejnych lat od roku, w którym się złożyło pierwszy wniosek, tj. 2013 r? I oczywiście nie przekroczyło się obowiązującego limitu? Czytałam o tym w kilku miejscach, więc trochę mnie to zastanawia.
I drugie pytanie, żeby jeszcze załapać się na ostatnią ulgę za 2013 rok, muszę złożyć wniosek z fakturami itd, jeszcze w grudniu 2013 roku, czy mogę dokonać tego np 2 stycznia 2014 roku? Czy już wtedy nie łapie się na ulgę?
Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź!
Julita
Witam,
Ustawodawca od dłuższego czasu zapowiada, że zlikwiduje możliwość ubiegania się o zwrot VAT za materiały budowlane. Z informacji przekazywanych przez Ministerstwo wynika, że od 2014 roku „VZM” zostanie zlikwidowany. Są plany, aby osoby, które rozpoczęły 5 letni okres limitu najpóźniej w 2013 r., o którym Pani wspomina, mogły nadal ubiegać się o zwrot VAT, jednak do czasu aż nie zostaną uchwalone nowe przepisy takiej pewności nie ma i zalecam tak planować składanie wniosku, jakby „VZM” od 2014 r. nie było. Nie raz spotykaliśmy się w praktyce, że ustawodawca wprowadzał zmiany w ostatnim momencie i zaskakiwał nas wszystkich niestety in minus.
Odpowiadając na Pani drugi pytanie, aby załapać się na „VZM” powinna Pani złożyć wniosek do końca 2013 roku. Jeżeli przejdą przepisy korzystne dla podatników, tzn, zostaną zachowane prawa nabyte do momentu aż nie minie 5 letni okres limitu, będzie mogła Pani składać kolejne wioski. Jeżeli złoży Pani wniosek 2 stycznia 2014 roku i ustawodawca zniesie „VZM” to niestety nie będzie miała Pani prawa do zwrotu VAT.
Zakładając nawet optymistyczny dla podatników wariant, że tak długo jak długo mamy „ważny” limit 5 letni to powinniśmy złożyć wniosek w 2013 roku jeżeli korzystamy ze zwrotu po raz pierwszy.
Witam,
Mam wspólność majątkową z żoną. Pozwolenie na budowę zostało wystawione na mnie, natomiast nabywcą materiałów budowlanym według faktury jest moja żona. Czy możemy skorzystać z tego odliczenia?
Witam,
Jeżeli inwestycja była dokonywana z Państwa wspólnego majątku to nie ma przeszkód, aby skorzystać ze zwrotu VAT za materiały budowlane. Muszą Państwo zaznaczyć na formularzu, że jest to wniosek wspólny małżonków. Ewentualnie co urząd może od Państwa chcieć to oświadczenie, że wydatki były poniesione ze wspólnych środków, a nie z odrębnych majątków.
pisze Pan ze musi być tez umowa użyczenia albo akt własności nieruchomości a co gdy budujemy się na działce teściów? A Przy końcu budowy dzialka zostanie dopiero przepisana na Nas, pozwolenie na budowę mamy na nas dwoje.
W opisanej sytuacji rozwiązaniem może być umowa użyczenia nieruchomości przez rodziców na swoje dziecko, wówczas będą Państwo dysponować dokumentem własności nieruchomości. Pozwolenie na budowę już jest na Państwa, więc nie będzie przeszkód aby skorzystać ze zwrotu VAT za materiały budowlane.
Dzien Dobry,
rozpocząłem inwestycję w roku 2013 (budowa domu jednorodzinnego) i na swoje nieszczęście złożyłem wniosek o zwrot VAT również w tym roku – tyle tylko,że na faktury na remont mieszkania (chciałem uporządkować faktury). Czy w przyszłym roku będę mógł kontynuować odliczanie podatku na budowę domu (zakończę ją w tym roku). Jeśli nie to czy istnieje sposób na korektę zeznania VZM?
Jak pisałem w artykule nie będzie można składać wniosków o zwrot VAT za wydatki poniesione po 31 grudnia 2013 roku. Jeżeli złożył już Pan wiosek w 2013 to nie ma możliwości złożenia drugiego. Co do korekty, to uważam, że nie warto jej składać z tego względu, że ustawodawca likwidując możliwość odzyskania części VAT za materiały budowlane proponuje (zmiana nie jest jeszcze uchwalona) możliwość składania wniosków dokumentujących wydatki poniesione w 2013 roku do końca 2018 roku. Może Pan poczekać do stycznia 2014 roku i wtedy złożyć wniosek o zwrot VAT za wydatki poniesione na budowę domu.
Jeżeli złoży Pan korektę, to wówczas termin 4 miesięcy na zwrot będzie biegł od początku, a zatem zwrot otrzyma Pan dopiero w październiku/listopadzie.
Witam,
planuje zakup działki budowlanej, czyli pod koniec roku będę posiadał akt notarialny natomiast pozwolenie na budowę otrzymam dopiero w 2014 roku. czy w związku powyższym mogę liczyć na zwrot vat-u za materiały budowlane zakupione w 2013 roku na podstawie tylko akty notarialnego?
Z poważaniem
Grzegorz
Witam,
kwestia, o którą Pan pyta była i jest sporna. Urzędy często kwestionują odliczanie VAT od zakupu materiałów budowlanych przed datą pozwolenia na budowę. Są jednak interpretacje, które wskazują, że pozwolenie na budowę jest potrzebne w momencie składania wniosku (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lutego 2011 r., nr IBPBII/2/415-1265/10/MW). Z uwagi, że zagadnienie jest sporne, a w grę mogą wchodzić znaczne kwoty sugerujemy wystąpienie z wnioskiem (ORD-IN) o wydanie indywidualnej interpretacji do Ministra Finansów – koszt opłaty skarbowej (40 zł) jest niewielki a korzyść dla Pana może być spora. Ministerstwo ma czas do 3 miesięcy na wydanie interpretacji więc jest to idealny moment, żeby je wysłać jeszcze przed podjęciem przez Pana działań.
witam,mam pytanie czy jeśli jestem na etapie uzyskiwania pozwolenia to mogę złożyć wniosek o zwrot vat za materiały budowlane. dokumenty odnośnie pozwolenia na budowe już złożyłam w starostwie ale wiem że nie dostane pozwolenia do końca roku ze względu na mnogość wniosków jakie starostwo ma do rozpatrzenie czy w takiej sytuacji mogę przedstawić inne dokumenty np.warunki zabudowy , warunki kanalizacji i np. umowę przyłącza prądu
W mojej ocenie może Pani złożyć wniosek o zwrot VAT uwzględniający już poniesione wydatki, gdyż mając dokumenty, które Pani wymieniła oraz prawdopodobnie potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę miała Pani prawo gromadzić materiały budowlane do przyszłej inwestycji. Wniosek może Pani także złożyć w 2014 roku ale tylko uwzględniający wydatki poniesione do końca 2013.
Witam,
mam pytanie
1. na jaki adres powinny być wystawione faktury aby uzyskać zwrot za materiały budowlane? Przyznam, że wcześniej nie zwracałam na to uwagi i tak mam faktury wystawione na adres:
a) zameldowania
b) na adres prowadzonej inwestycji
c) adres zamieszkania ( inny niż zameldowania i inny niż prowadzona inwestycja – ale jest to adres zameldowania męża – z tym, że faktura jest wystawiona na moje imię i nazwisko ale na adres zameldowania męża, który był jednocześnie moim adresem zamieszkania trochę to zagmatwane, dodam, że adres zamieszkania nie był nigdzie zgłaszany)
czy w tych trzech przypadkach mogę się ubiegać o zwrot vat? czy muszę pisać jakieś noty korygujące dla tych faktur?
2. Wszystkie faktury kupna mam do roku 2013, wniosek zamierzam złożyć po raz pierwszy, rozumiem że muszę się spieszyć do końca roku? czy mogę ten wniosek złożyć po 31 grudnia 2013 r. ?
Witam,
Faktury powinny być wystawione na adres aktualnie zgłoszony w urzędzie skarbowym jako nasz adres zamieszkania. Nie musi to być adres inwestycji, może to być nasz inny adres. jeżeli ma Pani inne adresy na fakturach, niż zgłoszone w urzędzie skarbowym może Pani poprosić sprzedawców o wystawienie noty korygującej, na której zostanie wskazany prawidłowy adres.
Odpowiadając na drugie pytanie nie musi się Pani spieszyć ze złożeniem wniosku do końca 2013 roku. Wniosek taki może być złożony także w roku 2014. Najważniejsze, aby wydatki zostały poniesione w 2013 roku były udokumentowane fakturami wystawionymi do końca 2013 roku.
Witam, kupiłem za zgodą Sądu mieszkanie dla syna za pieniądze, które syn dostał ode mnie w drodze darowizny oraz po ojcu w drodze spadku. Mieszkanie wyremontowałem – faktury były wystawione na mnie. Czy mogę się ubiegać o zwrot VAT – u dla syna?
Witam, aby móc skorzystać ze zwrotu VAT z tytułu zakupionych materiałów budowlanych do remontu bądź budowy przede wszystkim musimy posiadać tytuł prawny do nieruchomości, lokalu oraz ponieść wydatek. W przedstawionej przez Pana sytuacji wynika, że tytuł prawny do lokalu posiada syn (Pan jako opiekun nie ma prawa do lokalu), natomiast wydatki związane z remontem ponosił Pan a nie syn, o czym świadczą m.in. faktury na Pana imię i nazwisko.
Moim zdaniem niestety nie ma możliwości aby ubiegał się Pan o zwrot VAT za materiały budowlane, gdyż nie posiada Pan tytułu prawnego do lokalu, a z drugiej strony, z tego co rozumiem, remont nie został poniesiony ze środków pieniężnych syna.
W Pana przypadku zasadnym byłoby wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. We wniosku opisuje Pan dokładnie sytuację i określa swoje stanowisko, np., że uważa Pan iż ma prawo ubiegać się o zwrot części VAT z tytułu zakupu materiałów budowlanych. Opłata za złożenie wniosku wynosi 40 zł, a może Pan otrzymać wielokrotnie większą kwotę zwrotu.
Co prawda w nie takiej samej, ale podobnej sytuacji interpretacja była niekorzystna dla podatnika (sygn. IBPBII/2/415-482/11/HS), jednak tu podatniczka chciała złożyć wniosek we własnym imieniu, a nie w imieniu dziecka.
Witam mam takie pytanie 🙂 mam fakturę wystawioną 30.12.2013 a fakturę korygującą ( zmniejszenie ilości towaru) w lipcu 2014r. Czy do rozliczenia też mam wpisać tą fakturę korygująca wystawioną w lipcu?Czy już nie muszę?
Witam, niestety prawidłowo fakturę korygującą także należy ująć w rozliczeniu VZM.
Nawiązując do Pana odpowiedzi z 15.04. – czy ostatecznie zostało uchwalone w przepisach, że rozpoczynając 5-letni okres np. w 06.2010 można składać wnioski do 06.2015, czy też ten okres przejściowy z zachowaniem nabytych praw do odliczeń nie wszedł w życie?
Zachowanie praw oznacza, że można składać wniosek za poprzednie lata do końca 2018 roku. Jednak nie za wszystkie lata tak długo. Do końca 2014 roku można było składać wnioski uwzględniające poniesienie wydatków jeszcze w 2004 i 2005 roku, z końcem 2015 roku stracimy możliwość składania wniosków obejmujących wydatki z lat 2006 i 2007, z końcem 2016 roku lata 2008 i 2009, z końcem 2017 roku stracimy możliwość składania wniosków obejmujących wydatki z lat 2010 i 2011, a z końcem 2018 roku z lat 2012 i 2013.
Nie jest istotne, czy już wcześniej składaliśmy wniosek o zwrot VAT, czy będzie to nasz pierwszy wniosek. Ważne jest aby nie były to wydatki poniesione po 31 grudnia 2013 roku. Zatem jeżeli ma Pani jakieś faktury, których nie wykorzystała Pani w poprzednich wnioskach, bądź w ogóle nie składała Pani wniosku o zwrot VAT cały czas taka możliwość istnieje.
Witam.Złożyłem w październiku 2014r wniosek Vzm .Dziś telefonicznie zostałem powiadomiony o negatywnym jego rozpatrzeniu.Budowe rozpoczął ojciec w 2008r byl on właścicielem działki i na niego było wydane pozwolenie na budowę.W 2012 r działke z rozpoczetą budową przepisał na mnie a pozwolenie na budowę zostało bez zmian.Czy istnieje możliwość złożenia wspólnego wniosku Vzm lub korekty złożonego już wniosku? .Mieszkamy pod wspólnym adresem i mamy wspólne gospodarstwo domowe.Faktury i działka są na mnie a pozwolenie na ojca.
Witam, jeśli nie ma odbioru budynku można jeszcze przepisać pozwolenie na siebie, zalecamy też osobistą konsultację u doradcy podatkowego, gdyż wszystko zależy m.in. od ustaleń między sprzedającym i kupującym oraz od treści zawartego aktu notarialnego. Bez wglądu w dokumenty niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, czy jest szansa na złożenie ponownego wniosku.
Witam, uprzejmie proszę o odpowiedź w następującej kwestii. W czerwcu 2013 r. rozpoczęliśmy z mężem budowę domu. Od sierpnia 2014 r. mieszkamy już w tym domu, choć formalnie nie mamy jeszcze odbiorów. Czy do złożenia wniosku o zwrot vat za materiały budowlane jest wymagane dołączenie odbioru budynku? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Agnieszka
Witam, wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane mogą Państwo złożyć za okres od czerwca do 31 grudnia 2013 roku, późniejsze wydatki niestety już nie kwalifikują się do ubiegania się o zwrot. Aby złożyć wniosek o zwrot VAT co do zasady nie musi być dokonany odbiór budynku, inwestycja może jeszcze nie być zakończona i być w toku.
Witam
Dostałem pozwolenie w 2013r ale budowę rozpocząłem w 2014 .powstaje pytanie czy mogę zakwalifikować się do odliczenia (program dla młodych małżeństw itp.)wiadomo że pozwolenia nie dostaje się z dnia na dzień więc z stąd to wyprzedzenie.
Witam,
niestety ustawodawca jednoznacznie wskazuje, że pozwolenie na budowę musi być wydane od 1 stycznia 2014 roku, aby móc skorzystać z programu MdM.
Witam! W trakcie budowy domu otrzymałem w spadku mieszkanie w bloku. Czy możemy z żoną ubiegać się o zwrot vat za zakup materiałów budowlanych?
Witam, jeżeli wydatki poniesione na remont lub modernizację odziedziczonego mieszkania lub budowy domu zostały poniesione do końca 2013 roku i posiadają Państwo faktury, to mogą się Państwo ubiegać o zwrot VAT. Jeżeli jednak wydatki zostały poniesione po 31.12.2013 roku wówczas takiej możliwości niestety nie ma.
Witam. W latach 2012-2013 budowaliśmy ze wspólnego kredytu udzielonego przez bank dom. Wyszło tak ,że wszystkie faktury za mat.budowlane są na mnie a działka z domem i pozwoleniem na nażezoną. Dodam ze nadal nie jesteśmy małżeństwem. Czy mogę zrobić korektę na fakturach za lata2012i2013 tak żeby to właściciel czyli nażeczona była ich właścicielem? Chyba że są inne sposoby żeby uzyskać zwrot vat. Dziękuję za odpowiedz.
Witam, może Pan spróbować wystąpić do sprzedawców o zmianę danych na fakturach, ale po takim czasie może to być trudne. Jeżeli nie ma Pan żadnego tytułu prawnego do budowanej nieruchomości to niestety w Pana sytuacji nie będzie mógł Pan skorzystać ze zwrotu VAT za materiały budowlane.
Witam, w listopadzie 2009 roku złożyłam pierwszy wniosek, kolejny złożyłam w 2012 roku. Mam jeszcze kilkanaście faktur z roku 2012 i 2013. Moje pytanie brzmi czy mogę złożyć teraz wniosek? Czytałam ze jest jakiś pięcioletni limit?