Jak już wcześniej informowaliśmy od 1 kwietnia br. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Na naszej stronie www.gotowicz.pl znajdują się do pobrania przygotowane przez naszą Kancelarię wzory ewidencji, których stosowanie narzuca ustawodawca.
Jednak nie tylko nowe ewidencje zostały wprowadzone w życie. Inną równie istotną zmianą jest obowiązek szczegółowego opisu na paragonie umożliwiającego jednoznaczną identyfikację sprzedawanego towaru lub usługi.
Gazeta „Rzeczpospolita” zwróciła się z prośbą do Ministerstwa Finansów o wyjaśnienia o jakiej szczegółowości ustawodawca myślał. W odpowiedzi wskazano, że „to od podatnika zależy, w jaki sposób dobierze nazwę towaru lub usługi, tak aby jednoznacznie je zidentyfikować”. Ministerstwo zwraca uwagę, że możliwe jest stosowanie skrótów w opisach na paragonach, z czego podatnicy bardzo często korzystają.
Ministerstwo Finansów wskazuje jako przykład sprzedaż przez podatnika różnego gatunku jabłek. Jeżeli wszystkie owoce są w jednakowej cenie na paragonie może znajdować się tylko nazwa „jabłka”, jednak, jeżeli ceny poszczególnych gatunków różnią się od siebie należy je wyróżnić np. nazwą gatunku.
Oznacza to, że sprzedawca na targowisku powinien mieć tak samo szczegółowo zaprogramowaną kasę fiskalną jak np. hipermarket. I tu pojawia się problem, gdyż kasy fiskalne mają ograniczoną pamięć, na której można zaprogramować pozycje na paragonach. Ministerstwo odpowiada, że „podatnik powinien dysponować kasą rejestrującą, w szczególności mającą wystarczającą pamięć, odpowiednią do profilu prowadzonej przez niego działalności”.
Mając na względzie w/w zmiany mało pocieszającym jest informacja, że o ile nowe rozporządzenie weszło w życie 1 kwietnia to zmiany należy obowiązkowo stosować od 1 października 2013 roku.
ciekawe czy drobny sklepikarz zapamięta kody wszystkich towarów; cztery gatunki jabłek, trzy rodzaje majonezu, pięć gatunków śliwek, trzy rodzaje herbaty, nie licząc tego co wystepuje tylko raz.