Elektroniczne zwolnienia lekarskie – nowe obowiązki dla pracodawców

Podatki | Autor: Małgorzata Ziółkowska
02 gru 2015

ZUSOd stycznia 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać swoim pacjentom zwolnienia elektroniczne, nazywane e-ZLA. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Lekarz nie będzie musiał już wypisywać papierowych druków i przekazywać ich oryginału do ZUS a kopii do pracodawcy. ZUS oraz pracodawca dostaną informację o zwolnieniu lekarskim drogą elektroniczną.

Aby pracodawca miał stały dostęp do bazy zwolnień lekarskich to do końca 2015 roku powinien założyć profil na PUE, tylko wtedy skorzysta z ułatwień. Obowiązek założenia profilu na PUE obejmuje pracodawców przekazujących dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej, czyli co do zasady rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji wobec płatników, którzy nie założą profilu informacyjnego.

 

Samo założenie profilu na PUE jest rzeczą prostą. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl. tam otrzyma się login i wybiera hasło. Ze względu na bezpieczeństwo danych, do których uzyskuje się dostęp należy potwierdzić swoją tożsamość przez osobiste stawienie się w ZUS z dowodem osobistym lub elektronicznie jeśli posiadamy podpis elektroniczny. Dopiero po takim potwierdzeniu tożsamość dostępu do PUE zostanie aktywowana. ZUS oferuje pomoc przy zakładaniu profilu na PUE oraz w razie wątpliwości dotyczących e-ZLA w jednostkach ZUS oraz na swojej stronie internetowej.

Pracodawcy, na których nie został nałożony obowiązek założenia profilu na PUE, mogą taki profil utworzyć dobrowolnie. Dodatkowym obowiązkiem pracodawców nieposiadających profilu na PUE będzie poinformowanie w terminie do
31 grudnia 2015 roku w formie pisemnej swoich pracowników o obowiązku dostarczania wydruków e- ZLA.
W takim przypadku lekarz wręczy pacjentowi wydruk zwolnienia. Pracownik dostarczy je pracodawcy. Wydrukowanie e-ZLA przez lekarza będzie konieczne także w przypadku gdy pacjent wystąpi o wydanie wydruku bez względu, czy pracodawca posiada profil na PUE czy nie.

Korzyści i ułatwienia dla posiadających profil na PUE są takie, że pracodawca niezwłocznie otrzyma wiadomość o wystawieniu pracownikowi e-zwolnienia, a także samo zwolnienie. Dokument ten będzie podstawą do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego. Ułatwieniem będzie szybsza kontrola poprawności wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zakończy się także przekazywanie zwolnienia lekarskiego do ZUS, nawet wówczas, gdy to ZUS jest płatnikiem zasiłków. Mniej będzie także obowiązków dla pracowników. Nie będzie wymagany termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Pracodawca natomiast nie będzie już musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego wystawienia co ochroni pracownika przed ewentualnym obniżeniem zasiłku.

Na wniosek środowiska lekarskiego będzie okres przejściowy. Przez 3 lata, obok elektronicznych zwolnień, nadal będą honorowane tradycyjne papierowe druki.

Od 2018 r. obowiązywać będą już wyłącznie e-zwolnienia. W wyjątkowych sytuacjach, gdy lekarz nie ma dostępu do Internetu, w czasie wizyty domowej, możliwe będzie wystawienie zwolnienia na papierowym blankiecie.

Podsumowując, wprowadzenie e-zwolnień ma na celu w szczególności :

  • wyeliminować nadużycia,
  • umożliwić natychmiastową weryfikację zwolnień przez ZUS,
  • oszczędności z tytułu zatrudnienia osób obsługujących papierowe druki,
  • wymierne oszczędności na druku formularzy zwolnień,
  • poprawienie efektywności procesu obsługi zaświadczeń lekarskich,
  • zniesienie obowiązku przesyłania do ZUS oryginałów papierowych zaświadczeń, przechowywania przez wystawiającego przez okres trzech lat,
  • sprawniejszą weryfikację danego ubezpieczonego co do historii choroby,
    w jakich okresach.
Specjalistka ds. kadr i płac w Kancelarii
Małgorzata Ziółkowska