Identyfikacja towarów i usług na paragonach fiskalnych od 1 października 2013 r.

Podatki | Autor: Michał Wozikowski
05 wrz 2013

fot. Grzegorz Klarkowski

Przypominamy, że od 1 października wszyscy podatnicy będą zobowiązani stosować przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013, poz. 363), dalej jako Rozporządzenie, które weszło w życie 1 kwietnia 2013 roku.

Rozporządzenie doprecyzowuje przepisy dotyczące kas fiskalnych nakazując od dnia 1 października 2013 r., określanie przez podatników na paragonach nazwy towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.

Jak informuje na swojej stronie Izba Skarbowa w Bydgoszczy „jednoznaczna identyfikacja” oznacza, że podatnik nie może stosować na paragonach nazw grup towarów np.: warzywa/owoce, pieczywo, nabiał, powinien stosować nazwy np.: jabłka, pomidory (w grupie warzywa/owoce), chleb, bułka (w grupie pieczywo), ser żółty, mleko (w grupie nabiał).

Ministerstwo Finansów informuje także, że w związku z doprecyzowaniem przepisu dotyczącego nazwy towaru na paragonie nie ma konieczności wymiany użytkowanych przez podatników kas rejestrujących.

Przedsiębiorcy posiadają różne kasy fiskalne o różnych możliwościach technicznych, które mają wpływ na stosowanie nowych przepisów. Zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku podatników stosujących proste modele kas rejestrujących, a prowadzących działalność gospodarczą, w której występuje duża gama oferowanego asortymentu oraz częsta rotacja asortymentu zastosowanie może znaleźć przepis § 36 Rozporządzenia, który wskazuje na „odpowiednie” stosowanie nowych przepisów uwzględniających możliwości techniczne użytkowanych kas.

Z wyjaśnień przekazanych przez Ministerstwo Finansów można wywnioskować, że nie ma obowiązku zmieniania starych kas fiskalnych na nowe jednak należy wykorzystać maksymalne możliwości techniczne posiadanych urządzeń. Jak można się spodziewać w tym zakresie zapewne będzie wiele sporów pomiędzy organami a podatnikami.

Menedżer w Kancelarii. Ekonomista, praktyk z zakresu cen transferowych, podmiotów powiązanych, prawa działalności gospodarczej – procedur zakładania działalności gospodarczej w Polsce, prawa spółek handlowych, w szczególności rodzajów i form działalności gospodarczych w Polsce. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu specjalność polityka gospodarcza i strategia przedsiębiorstw.
Michał Wozikowski
Michał Wozikowski