Co dalej ze spłatą zawieszonych świadczeń emerytalnych?

Podatki | Autor: Małgorzata Ziółkowska
26 wrz 2013

fot. Michał Wozikowski

Wyrokiem z dnia 13 listopada 2012 r., sygn. akt K2/12, Trybunał Konstytucyjny uznał art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za niezgodny z art. 2 konstytucji w zakresie jego stosowania do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r.

Wyrok został ogłoszony 22 listopada 2012 roku i dopiero od tego dnia ZUS podjął wypłatę zawieszonych emerytur na bieżąco nie cofając się do okresów wcześniejszych.

Dla wielu emerytów sprawa była oczywista, że ZUS musi oddać należne, zawieszone świadczenia emerytalne wraz z odsetkami. Wielu podjęło działania na własną rękę kierując sprawę do Sądu. Rozstrzygnięcia są różne, w większości niekorzystne dla emerytów.

Z uwagi na duże emocje związane z zawieszonymi emeryturami a także zasadą zaufania obywateli do państwa sprawa wymagała podjęcia działań parlamentarzystów.

Niwelując negatywne skutki niekorzystnych przepisów Minister Pracy przygotował ostateczny projekt nowej ustawy o zwrocie emerytur, do których prawo zostało zawieszone w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.

Projekt przewiduje zwrot świadczeń wraz z odsetkami nawet dla tych emerytów, którzy przegrali sprawy w sądzie. Wnioski o wypłatę zawieszonego świadczenia powinny być złożone do ZUS w ciągu roku od wejścia przepisów w życie.

Emeryci, którzy złożyli sprawy w sądzie, powinni wycofać swoje pozwy po wejściu ustawy, aby ZUS mógł podjąć wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami.

Rząd wyraził pogląd, że błędy należy naprawić i zapewnił, że przygotuje procedurę, aby ułatwiała ludziom, a nie utrudniała zrealizowanie tych uzasadnionych roszczeń.

Będziemy na bieżąco informować o kolejnych etapach legislacyjnych projektu ustawy.

Specjalistka ds. kadr i płac w Kancelarii
Małgorzata Ziółkowska