Instytucja odrzucenia spadku powoduje, że w świetle aktualnie obowiązującego prawa spadkobierca jest traktowany, tak jakby zmarł przed spadkodawcą.
Oznacza to, że nie dziedziczy i nie odpowiada za długi zmarłego. Należy jednak pamiętać, że odrzucenie spadku powoduje, iż osoba taka jest tak traktowana jak zmarły, co oznacza, że w miejsce tej osoby wchodzą jej spadkobiercy.
W praktyce oznacza to, że jeżeli taka osoba odrzuca spadek np. po swoim ojcu, ale ma dzieci, to wchodzą one w miejsce swojego rodzica! Dotyczy to też dzieci małoletnich, czyli stają się one spadkobiercami.
Należy zdawać sobie sprawę, że odrzucenie spadku wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest prostym i szybkim sposobem na ochronę przed ewentualnymi długami zmarłego. Dopiero po odrzuceniu spadku przez współmałżonka, zstępnych (czyli dzieci, wnuki, prawnuki…), rodziców, rodzeństwo, zstępnych rodzeństwa, dziadków zmarłego i ich zstępnych oraz ewentualnych dzieci małżonka spadkodawcy – spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego lub Skarbowi Państwa.