Przyszła kontrola z urzędu skarbowego

Podatki | Autor: Mariusz Gotowicz
22 Maj 2012

W ostatnich tygodniach wyraźnie widać narastającą presję administracji skarbowej. Rośnie ilość wezwań, rośnie też ilość kontroli i czynności sprawdzających.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego - Mariusz Gotowicz

Wieloletnie obserwacje wskazują, że każdy kolejny Rząd RP w sytuacji problemów z dochodami budżetu (niedopinający się budżet Państwa), zwiększa aktywność fiskusa. Niestety działania służb skarbowych często dochodzą wręcz do objawów fiskalnej gorączki. W takich sytuacjach, w toku realizowanych przez urzędników skarbówki postępowaniach, często dochodzi niestety do działań naruszających prawo podatników. Liczą się w zasadzie wyłącznie chwilowe wpływy podatkowe, a przyszłość i potencjalny wzrost … to kwestia dalszego planu – planu po wyborach do parlamentu.

Aktualnie wzmożone działania kontrole są codziennością, tak dla przedsiębiorców, jak i dla zwykłych podatników, którzy z działalnością gospodarczą nie mają nic wspólnego. Niestety te wzmożone działania coraz częściej są prowadzone w sposób dalece odbiegający od fundamentalnych zasad postępowania, co budzi poważny niepokój.

Mając to na uwadze pamiętać trzeba, aby od pierwszej chwili, od pierwszego kontaktu z pracownikami fiskusa zachować dalece idącą ostrożność i … nieufność.

Zdarzają się bowiem różne sytuacje, po celowe wprowadzanie w błąd włącznie!

Mariusz W. Gotowicz – doradca podatkowy – właściciel Kancelarii, specjalizuje się w reprezentowaniu podatników w toku postępowań kontrolnych, podatkowych i skarbowych oraz postępowań sądowych prowadzonych przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Specjalista z zakresu przepisów postępowania i procedur podatkowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego. Doświadczony wykładowca i prelegent zapraszany przez wiele firm, instytucji i uczelni do prowadzenia konferencji i seminariów podatkowych. Propagator działalności pro bono na rzecz podatników, aktywnie wspierający organizacje pozarządowe. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe poparte wieloma sukcesami.
Mariusz Gotowicz

komentarze 2

  1. banita napisał(a):

    smutna rzeczywistość polskiego przedsiębiorcy – nie wiem, w którym kierunku to wszystko idzie, ale wydaje mi się, że wzmożone kontrole przyniosą negatywny skutek. Aktualnie zmagam się z UKE – nie złożyłem sprawozdania z działalności telekomunikacyjnej, która była „dodatkiem” do dochodu, a kara liczona jest od przychodu! W głowie pojawiły się myśli – po co mi to było – lepiej nic nie robić i się nie narażać. Dochodzę do wniosku, że chyba lepiej traktuje się w Polsce kryminalistów niż przedsiębiorców…