Zadania kontroli skarbowej na 2013 r.

Podatki | Autor: Violetta Wełnicka
05 Lut 2013

rys. Michał Wozikowski

Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów ujawnił zadania kontroli skarbowej na rok 2013. Jak wynika z dokumentu zadania stanowią kontynuację zadań, które organy kontroli skarbowej już realizują. Organy kontroli skarbowej mają skupiać się między innymi na kontrolowaniu rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowość obliczania i wpłacania podatków, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • podatku akcyzowego, (szczególnie w obrocie paliwami płynnymi),
  • podatku od towarów i usług w obrocie wewnątrzwspólnotowym,
  • oszustw w podatku od towarów i usług w obrocie krajowym,
  • ujawniania i kontroli niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej,
  • opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z nieujawnionych źródeł,
  • uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem Internetu.

Jak wynika z powyższego organy sprawdzą nie tylko przedsiębiorców ale i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

Jak pokazuje praktyka naszej Kancelarii osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, czyli przysłowiowy „Kowalski” mogą się spodziewać wzmożonych kontroli, w sytuacji gdy zdaniem organów skarbowych jego wydatki przekroczyły osiągane przychody.

I tak np. jeżeli ktoś kupił nieruchomość, samochód czy poczynił inne wydatki a nie miał odpowiednich dochodów jak również możliwości zgromadzenia oszczędności niemalże od urodzenia może być na celowniku fiskusa.

 

Doradca Podatkowy, Biegły sądowy z dziedziny prawo podatkowe przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, specjalistka z zakresu podatków dochodowych i optymalizacji podatkowych. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze spółek kapitałowych. Współodpowiedzialna za wdrażanie procedury i system zarządzania jakości ISO w Kancelarii. Prowadzi szkolenia z prawa podatkowego, autorka wielu artykułów. Aktywnie działała pro bono na rzecz podatników.
Violetta Wełnicka
Violetta Wełnicka